:-(
Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
O bezrobociu w Polsce zaczęto mówić dopiero w latach 90., kiedy to doszło do zmian ustrojowych w kraju, a tym samym – do zmian w gospodarce. Przed 1990 rokiem tematu bezrobocia starano się unikać, a jeżeli problem ten istniał, był głęboko ukrywany
Czym jest bezrobocie? Według definicji encyklopedycznych, z bezrobociem mamy do czynienia, gdy występuje sytuacja, w której grupa pracowników zdolnych do pracy oraz gotowych do jej podjęcia nie może jej znaleźć. Bezrobocie występuje w każdej gospodarce, niezależnie od ustroju politycznego. Obecnie, a mowa tu o danych na koniec grudnia 2017 roku, stopa bezrobocia wyniosła w naszym kraju 6,6 proc.
Najczęściej wymienianym bezrobociem jest bezrobocie strukturalne, do którego dochodzi w przypadku zmian w całej gospodarce lub poszczególnych jej gałęziach. Innym przykładem jest bezrobocie technologiczne, związane ze zmianami i postępem technicznym. Jest również bezrobocie przymusowe i dobrowolne.
Jak przedstawia się bezrobocie w naszym powiecie?
Nasz powiat został utworzony w ramach reformy administracyjnej w 1999 roku. Jest rejonem praktycznie bez wielkiego przemysłu i bez większych zakładów pracy. Największym przedsiębiorcą są zakłady: Plastica i Agrolok, które zatrudniają średnio ponad 1000 pracowników. Trzeba pamiętać również o tym, że nasi mieszkańcy korzystają z rynku pracy Torunia i okolic. Mamy też więcej podmiotów gospodarczych niż sąsiednie powiaty: rypiński i wąbrzeski.
Powiat golubsko-dobrzyński to teren typowo rolniczy z małymi gospodarstwami. Na terenie całego powiatu zamieszkuje około 40-45 tysięcy osób. Jak przedstawia się bezrobocie, w rozbiciu na mieszkańców miasta i wsi, pokazuje tabela nr 1. W mieście na koniec 2017 roku było 860 bezrobotnych, a na wsi w tym samym czasie pracy nie znalazło 1152 osób.
Które gminy w naszym powiecie miały najwięcej bezrobotnych pokazuje natomiast tabela nr 2.
– Porównując liczbę bezrobotnych do liczby mieszkańców, największy odsetek bezrobotnych w całej populacji mamy w Golubiu-Dobrzyniu i gminie Zbójno – 5,5 proc., potem jest gmina wiejska Golub-Dobrzyń – 4,2 proc., Ciechocin i Radomin – po 3,7 proc. i na końcu miasto i gmina Kowalewo Pomorskie – 3,6 proc. – wylicza Jarosław Zakrzewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Golubiu-Dobrzyniu.
Głównym czynnikiem, którym mierzy się stan bezrobocia jest stopa, czyli procentowy udział osób bezrobotnych w całości siły roboczej w danej populacji. Określa ona procent pracowników zdolnych i aktywnych ekonomicznie, którzy nie pracują, lecz poszukują pracy. Jest to jeden z głównych wskaźników, którym posługują się ekonomiści przy ocenianiu bezrobocia. W naszym powiecie wyniósł on 10,9 proc. i jest wyższy w porównaniu ze wskaźnikiem wojewódzkim (9,8 proc.) oraz krajowym (6,6 proc.) – dane na koniec listopada.
– W naszym regionie w latach 2013-2017 stopa bezrobocia spadła o 12,7 proc., w woj. o 8,4 proc., w kraju o 6,0 proc. – podkreśla dyrektor PUP. – Zatem w naszym powiecie bezrobocie spadało bardziej niż w kraju czy województwie. Poziom jest jednak nadal wysoki, ale do średniej wojewódzkiej jest z roku na rok bliżej.
Co wpływa na spadek bezrobocia?
– Są dwa główne powody spadku – wyjaśnia Jarosław Zakrzewski. – Pierwszy, związany ze wzrostem gospodarczym w całym kraju, a tym samym dużym zapotrzebowaniem na siłę roboczą w rozwijających się przedsiębiorstwach. Druga przyczyna to proces demograficzny, który wystąpił w latach 90., czyli spadek liczby urodzeń wśród pokolenia, które teraz wchodzi na rynek pracy. Jednak według naszych ocen, ma tu również wpływ emigracja zarobkowa Polaków. Prawie 2 mln młodych ludzi wyjechało do pracy za granicę. Na spadek miała wpływ również zmiana przepisów emerytalnych, która obniżyła granice przejścia na emeryturę wśród bezrobotnych w wieku bardzo dojrzałym.
Tekst i fot. (Maw)
Sprzedam budynek po byłej mleczarni w miejscowości Rudaw, więcej informacji udzielę telefonicznie.
Bezrobocie w naszym powiecie komentarze opinie