:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Było i jest - domek z podcieniami

Ciekawostki, Było domek podcieniami - zdjęcie, fotografia

Domek z podcieniami to drugi po zamku symbol Golubia. Tym razem przedstawiamy niemiecką pocztówkę z nieistniejącym domkiem, który znajdował się przy obecnej ulicy Chopina.

Cechą charakterystyczną, która do XVII wieku wyróżniała architekturę miasta, były drewniane domy z podcieniem. Były one charakterystyczne dla niewielu ośrodków, między innymi Malborka, Kwidzyna, Lubawy czy Gniewu. 

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku takich domów w Golubiu było kilka. Dwa mieściły się w części północnej Rynku, jeden przy obecnej ulicy Chopina, a inny w rogu południowo– zachodnim starówki. Ten drugi, pochodzący z 1771 roku, został rozebrany w 1935 roku. 

Na niemieckiej pocztówce znalezionej w internecie (www.fotopolska.eu) widzimy domek z obecnej ulicy Chopina. 

Współcześnie zachował się tylko jeden tego typu dom. Dziś jest to siedziba stowarzyszenia Civitas Christiana. Budynek ten jest określany przez mieszkańców jako „Domek z podcieniami” lub „Domek pod cieniami”. Zdarza się także, że jest nazywany „Domkiem pod kapturem”. O jego walorach turystycznych pisał już przed wojną burmistrz Golubia Artur Reiske: „Osobliwością Golubia jest stary drewniany domek podcieniami, ostatni z kilku do niedawna zachowanych, jakie niegdyś otaczały cały rynek”.

(szyw)
fot. fotopolska.eu 

Było i jest - domek z podcieniami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl