:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Czas podsumowań

Uprawa, podsumowań - zdjęcie, fotografia

Za nami żniwa 2017. Jak przebiegały w naszym województwie?

Według danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zbiory jęczmienia jarego były najlepsze w pasie powiatów centralnych, m.in. w golubsko-dobrzyńskim, gdzie z hektara zebrano 4-5 ton. Najniższe plony odnotowano na Kujawach. Podobnie przedstawia się sytuacja w jęczmieniu ozimym. Tu na czoło wysuwa się m.in. powiat rypiński z plonem powyżej 5 ton. Jeśli chodzi o pszenicę jarą, najlepiej dopisała w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, najsłabiej pod Tucholą i Nakłem. Bardzo dobrze plonowała pszenica ozima. W naszej części regionu zbiory wyniosły powyżej 5 ton z hektara. Jeśli chodzi o żyto, wahały się od 3 do 5 ton. 

Z kraju dobiegają informacje o kradzieżach podczas żniw. Z pól potrafią znikać baloty słomy. Taki przypadek zdarzył się m.in. w Wielkopolsce, złodziej wywiózł 15 balotów. Z policyjnych statystyk wynika, że co roku z gospodarstw i pól podczas żniw kradzionych jest ok. 200 ciągników i innych sprzętów rolniczych. Rolnicy są zaaferowani pracą na polu, a dla złodziei to gratka.

(pw)

Czas podsumowań komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się