:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Dla dobra Golubia-Dobrzynia - wywiad z Szymonem Wiśniewskim

Wywiady, dobra Golubia Dobrzynia wywiad Szymonem Wiśniewskim - zdjęcie, fotografia
Gazeta CGD 18/09/2018 08:31

Szymon Wiśniewski jest jednym z kandydatów na burmistrza Golubia-Dobrzynia. W rozmowie z naszym tygodnikiem mówi o swoich dotychczasowych działaniach, pomysłach na rozwój miasta i budowie obwodnicy

– Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na burmistrza Golubia-Dobrzynia?

– Zdecydowałem się kandydować na burmistrza, ponieważ chciałbym aby Golub-Dobrzyń był miastem z prawdziwego zdarzenia, na miarę XXI wieku. Dziś niemal wszystkie miasta wokół wyprzedziły Golub-Dobrzyń. Nasi mieszkańcy zasługują na więcej. Na nowoczesne miasto bez korków. Miasto z dobra oświatą i miejscami pracy dla absolwentów, którzy nie będą uciekać z Golubia-Dobrzynia do dużych aglomeracji. Miasto, z którego będziemy dumni, gdy będą nas odwiedzać inni. Chciałbym, aby wizytówką Golubia-Dobrzynia nie byli „obrońcy apteki” na Rynku tylko starówka, która tętni życiem.

– Jakie będą Pańskie pierwsze decyzje po ewentualnym wygraniu wyborów?

– Gdy zostanę burmistrzem to przede wszystkim chcę stworzyć profesjonalny zespół, którego zadaniem będzie znalezienie środków zewnętrznych na realizację inwestycji i pomysłów. Zespół, który będzie otwarty dla mieszkańców. W trakcie swojego urzędowania chciałbym regularnie spotykać się pracodawcami i usłyszeć jakie mają oczekiwania od miasta i w jaki sposób magistrat może im pomóc. Chciałbym abyśmy wszyscy, my – mieszkańcy Golubia-Dobrzynia, wspólnie budowali nasze miasto zgodnie z hasłem „Dla Dobra Golubia-Dobrzynia”.

– Patrząc długofalowo, jakie podstawowe cele (inwestycyjne) chciałby Pan zrealizować przez pięć najbliższych lat?

– Komunikacja w Golubiu-Dobrzyniu wymaga gruntownej poprawy. Uważam, że należy zmodernizować skrzyżowanie ulic Hallera, Zamkowej w Golubiu. Obecnie urząd czeka na dokumentację tego przedsięwzięcia. Gdy ją otrzymamy i jeśli zostanę burmistrzem, tę inwestycję będziemy realizować. Kolejne skrzyżowanie w naszym mieście, które wymaga poprawy to skrzyżowanie ulic Szosa Rypińska, Piłsudskiego oraz Sokołowska. W tym miejscu budujemy rondo. Modernizacji wymaga także ulica Lipnowska. Te działania zrealizujemy wspólnie z władzami województwa czy też powiatu. Wizytówką miasta nie powinien być taki wjazd do Golubia-Dobrzynia od strony Kowalewa jaki jest dziś. Dlatego, gdy zostanę burmistrzem jak najszybciej usuniemy dawne torowisko i zrobimy w tym miejscu cieszące oko „drzwi” prowadzące do miasta, a nie dziurawą drogę. Gruntownej przebudowy wymaga tzw. Czarna droga, z której korzysta codziennie kilkuset uczniów i pracowników firm przy ulicy Dworcowej. W tym miejscu zbudujemy nową drogą i miejsce do rekreacji. Gmina wykonała fragment ulicy Kościuszki. Również my jako miasto tę ulicę zbudujemy. Aby zlikwidować problem smogu w mieście należy w pierwszej kolejności podłączyć do sieci gazowej miejskie instytucje i szkoły. Zamierzam również stworzyć program, który zachęci mieszkańców do ekologicznych źródeł ogrzewania. Golub-Dobrzyń zasługuje także na wzorcową przystań kajakową, np. taka jest w Brodnicy. Miasto powinno mieć również bogatą ofertę kulturalną dla wielu grup. Golub-Dobrzyń powinien kojarzyć się nie tylko z turniejem rycerskim, ale również z innymi gałęziami turystyki. Należy również poprawić infrastrukturę sportową. Wyremontujemy boisko „Orlik” na stadionie. Stworzymy nowoczesną bieżnię. Potrzebne są również boiska w części golubskiej oraz przy spółdzielni mieszkaniowej.  Odnowimy  place zabaw na terenie miasta, zwłaszcza największy plac tzw. „Jordanki”.

– Dużym problemem Golubia-Dobrzynia są korki. Niedawno burmistrz Mariusz Piątkowski spotkał się z marszałkiem województwa i rozmawiał o budowie obwodnicy. Wierzy Pan w te działania obecnego włodarza miasta?

– Uważam, że obwodnica miasta jest bardzo potrzebna. Przez ostatnie cztery lata burmistrz jednak nie wspominał o żadnych pomysłach obwodnicy. Mam wrażenie, że temat ten w ogóle go nie interesował. O spotkaniu z marszałkiem województwa dowiedziałem się ze strony internetowej urzędu. Uważam, że nieinformowanie nas – radnych o tak ważnych rozmowach jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Podobnie uważają inni radni, którzy wyrazili swoje zdanie na ostatniej sesji rady miasta. Uważam, że mówienie o obwodnicy dwa miesiące przed wyborami to przysłowiowa „kiełbasa wyborcza”. Podobnie robił wcześniejszy burmistrz, który podpisywał list intencyjny dotyczący średnicówki również przed wyborami. Dobrze, że temat został poruszony, jednak liczą się przede wszystkim konkretne działania a nie PR. 

– Niebawem upłynie kadencja, w której pełnił Pan funkcję radnego. Co udało się zrobić przez ten czas, czy był to owocny okres?

– Na pewno powstanie chodnika przy ulicy Słuchajskiej, chociaż burmistrz przez trzy lata temat ten odsuwał. Cieszę się z działań kulturalnych, które wspierałem współpracując z domem kultury czy miejską i powiatową biblioteką. Przykładem mogą być wystawy historyczne oraz tablice edukacyjne, które pojawiły się na Rynku w Golubiu. Cieszę się z projektów, które wygraliśmy jako miasto dzięki głosowaniom mieszkańców. Należy tu wymienić chociażby altany, które stanęły na Placu Tysiąclecia oraz siłownię zewnętrzną na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie działania radnego Krzysztofa Skrzynieckiego. Cieszą również inwestycje zrealizowane w ramach pieniędzy z Lokalnej Grupy Działania. Mowa tu o ścieżce rowerowej przy ulicy Lipnowskiej oraz remoncie muszli koncertowej. Jako radny zasiadam w komisji oświaty, kultury i sportu oraz w komisji infrastruktury. Jestem również przewodniczącym komisji rewizyjnej. Co roku brałem także udział w pracach komisji, która przyjmowała dzieci do miejskiego przedszkola oraz w komisji przyznającej stypendia naukowe dla uzdolnionej młodzieży i dzieci. Cieszę się, że w obecnej kadencji zwiększyliśmy liczbę miejsc i już po raz drugi, także w tym roku, udało nam się przyjąć wszystkie dzieci do przedszkola. Stypendia także zdobywa co raz więcej osób.

– Miasto od lat jest zadłużone. W jaki sposób zamierza się Pan zmierzyć z tym problemem?

– Przez ostatnie cztery lata wciąż tylko słyszymy o tym, że miasto jest zadłużone, że to wina poprzedniego burmistrza Tasarza. Burmistrz Piątkowski na tym buduje swoją narrację, że nic nie można w mieście zrobić, bo trzeba spłacać kredyty. Tak, kredyty trzeba spłacać, ale patrząc na inne samorządy, które niemal wszystkie mają zadłużenie, można zauważyć, że inni także coś tworzą. W ostatnim czasie w Rypinie zostało otwarte kino. W Wąbrzeźnie zmodernizowano drogi i powstały ścieżki rowerowe oraz nowy budynek biblioteki. Nasze miasto również może pozyskać pieniądze na inwestycje. Proszę mi zaufać i dać szansę. Ja wiem jak to zrobić. 

– Co zrobić, żeby zwiększyć aktywność społeczną mieszkańców Golubia-Dobrzynia? Tegoroczny budżet obywatelski, a oddano jedynie 389 ważnych głosów, pokazał, że jest z tym problem.

– W swoim programie wyborczym na radnego rady miasta mówiłem o tzw. budżecie obywatelskim. Przez trzy lata zgłaszałem ten temat na sesjach i komisjach. Burmistrz Piątkowski również o tym mówił, jednak udało się to wprowadzić dopiero w ostatnim roku obecnej kadencji rady miasta. Niestety kwota 30 tysięcy złotych to kwota za mała na taki budżet. Sąsiednie miasta np. Rypin, Wąbrzeźno czy większa Brodnica mają budżety obywatelskie o wiele większe. Konkretne pieniądze powodują, że mieszkańcy bardziej się aktywizują i proponują projekty. Mała kwota, taka jak w Golubiu-Dobrzyniu, powoduje natomiast, że mało kto z mieszkańców chce się aktywizować. Po drugie, aby zachęcić mieszkańców do głosowania należy utworzyć więcej punktów umożliwiających oddanie głosu w różnych częściach miasta. Takie punkty mogłyby znaleźć się w miejskich szkołach, bibliotece czy domu kultury. Po trzecie, ważne jest informowanie o pomysłach mieszkańców. Należy lepiej wykorzystać dostępne kanały, a obowiązkiem urzędu jest pomaganie i wsparcie wszystkim, którzy zgłoszą projekty.

– Pytam nie bez przyczyny, bo jest Pan przecież „ojcem” odbudowy lokalnego Hufca ZHP. Patrząc na działanie podejmowane przez młodzież, to oni stanowią przyszłość tego miasta?

– Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń odbudowałem wspólnie z harcerzami. Jeszcze raz im za to dziękuję. Takie działanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie oraz chęć do działania wolontariuszy. Również miasto wsparło harcerzy, przekazując im zabytkowy budynek, który wymaga gruntowego remontu. Na ten cel harcerze pozyskali już dofinansowanie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obecnie na ukończeniu są prace projektowe, które niestety się przedłużają ze względu na zabytkowy charakter obiektu. Jeśli chodzi o młodzież naszego miasta to uważam, że mamy w Golubiu-Dobrzyniu wspaniałych młodych ludzi, którzy mają wiele pasji. Przykłady można mnożyć bez liku. Mamy piłkarzy, którzy odnoszą sukcesy międzynarodowe, kolarzy, którzy wygrywają zawody, artystów oraz wiele, wiele innych osób. Młodzieży należy przede wszystkim nie utrudniać realizacji ich pomysłów. Należy dać im narzędzia np. miejsca do spotkań, urządzenia czy pomoc organizacyjną. Nie można im narzucać swoich pomysłów. Trzeba starać się rozmawiać i traktować ich poważnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie młodzieżowej rady miasta, jednak musi to być organ żywy, a nie jak było w poprzednich latach, gdy młodzieżowa rada miasta została powołana, ale nie działała. Była tylko na papierze.
 

Rozmawiał: 
Tomasz Błaszkiewicz
fot. (red)

Reklama

Dla dobra Golubia-Dobrzynia - wywiad z Szymonem Wiśniewskim komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-09-19 08:01:26

    Punkty głosowania... ludzie pracują. Wracają późno budżet obywatelski.... głosowanie na co wydać kasę powinno odbywać się za pośrednictwem internetu. A nie razi WAS. Zabytkowy zamek ogrodzony SIATKĄ.... spójrzcie jak to wygląda...

Dodajesz jako: |


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez golub-cgd.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WPR sp. z o. o. z siedzibą w Golub-Dobrzyń 87-400, Rynek 20

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"