:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Droższe mleko, droższe masło

Rynek, Droższe mleko droższe masło - zdjęcie, fotografia

Masło, jeden z podstawowych produktów spożywczych, podrożało w ostatnim roku o 100 proc. Skąd bierze się podwyżka cen i czy ma to jakikolwiek związek z rynkiem mleczarskim?

Cena mleka w skupie wzrosła od ubiegłego roku o ok. 30 proc. – to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie zwiększyły się dostawy mleka do mleczarni. Nie sprawdziły się więc obawy towarzyszące zniesieniu w 2015 roku kwot mlecznych. 
Ceny masła rosną szybciej niż mleka. Dodatkowo producenci niektórych marek zastosowali sprytny sposób na „zatrzymanie” podwyżek – zmniejszyli gramaturę kostki. W styczniu 2016 roku za 100 kg tego tłuszczu należało zapłacić ok. 1100 zł. Teraz już ok. 2100 zł. Ceny skoczyły także w innych krajach Europy. 

Eksperci głowią się, skąd tak drastyczny wzrost cen masła, ale i serów. Niektórzy opowiadają się za tzw. opcją chińską. Najludniejszy kraj świata wchłania coraz więcej produktów mleczarskich. Inni wskazują na możliwość spekulacji cenami. Firmy miałyby skupić wielkie ilości masła, poczekać na wzrost cen i sprzedawać zapasy. Czy ceny nadal będą rosły? Zapewne przez jakiś czas tak, ale w pewnym momencie rynek powinien sam doprowadzić do spadków.  

(pw)

Droższe mleko, droższe masło komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się