:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Fundusz sołecki po raz pierwszy

Urzędy, Fundusz sołecki pierwszy - zdjęcie, fotografia

Sołectwo Rętwiny po raz pierwszy będzie korzystać z funduszu sołeckiego. Mieszkańcy prowadzili gorącą dyskusję o finansach wieczorem 18 września

– To było ciężkie spotkanie. Udało się jednak coś ustalić. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko łatwiej – tak podsumowała zebranie sołtys Rętwin Agnieszka Dąbrowska-Żurawska. 

Spotkanie trwało do prawie 23.00. Mieszkańcy długo dyskutowali, na co wydać wyznaczone pieniądze. Znaleźli się też przeciwnicy funduszu sołeckiego. Niektórzy mieli wątpliwości, czy fundusz wystarczy na potrzeby miejscowości. Chodziło o prawie 20 tys. zł. To nie jest najmniejsza suma. Problemem jednak jest fakt, że zdecydowana większość dróg przechodzących przez Rętwiny i Rętwiny-Bogumiłki nie jest utwardzona i wymaga ciągłej naprawy. Zebrani zdecydowanie wyrażali swoje niezadowolenie z tego stanu. 

– Odśnieżanie i naprawianie nic nie da, tu jest potrzebny gruntowny remont – mówili mieszkańcy. 

Sołtys proponowała inwestycje dotyczące głównie bieżącego utrzymania dróg. Wśród pomysłów znalazł się zakup dodatkowego sprzętu kuchennego do świetlicy. Pojawił się  wątek dotyczący utrzymania budynku. Według sołtys ma on być utrzymywany dzięki wynajmom.  Rozmowy były przeplatane zaciętą dyskusją dotyczącą idei funduszu sołeckiego. 

W końcu zebrani doszli do porozumienia. Przyjęli niektóre propozycje, przedstawione przez sołtys i ustalili kwoty. Decyzją mieszkańców finanse zostaną przeznaczone na: odśnieżanie, w wysokości 4 tys. zł; zakup materiału do naprawy dróg w wysokości 10,5 tys. zł i opłacenie jego rozwiezienia, co ma kosztować ponad 4,3 tys. zł. Pozostałe 500 zł zostanie przeznaczone na projekt dotyczący nowej, asfaltowej drogi. 

Fundusze sołeckie wejdą w życie od przyszłego roku. W innych miejscowościach również trwają zebrania mające na celu ustalenie wydatków w poszczególnych sołectwach.
 

Tekst i fot. 
Daria Szpejenkowska

Fundusz sołecki po raz pierwszy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl