:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  29°C bezchmurnie

Imieniny Anny Wazówny

450-lecie urodzin Anny Wazówny i jej imieniny były okazją do zorganizowania festynu, który w minioną sobotę odbył się na terenie naszego miasta. Nie brakowało atrakcji rękodzielniczych, historycznych i muzycznych

Na Rynku już przed południem pojawili się artyści z Kujaw i Mazowsza, którzy prezentowali rękodzieła. Swoje rzeźby wystawiał np. Aleksander Zawacki z Brześcia Kujawskiego, można było zobaczyć też obrazy Beaty Obin z Łodzi. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych. Potrawy przygotowane przez KGW z Nowejwsi rozchodziły się błyskawicznie. 

W pobliżu, bo przy fosie, ustawił się patrol historyczny pod przewodnictwem Andrzeja Szalkowskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, pomysłodawcy inscenizacji historycznej.

– Patrol Historyczny ma na celu promocje lokalnego dziedzictwa historycznego ziem: dobrzyńskiej, michałowskiej i chełmińskiej – opowiada Szalkowski. – Patrol pokazuje rycerzy – brać zakonną Bożogrobców, Dobrzyńców i Krzyżaków, mieszkających na tych terenach. Ich zwyczajne życie, rzemiosło, które występowało na tych terenach. Zainteresowani mogli się zapoznać między innymi z ówczesną produkcja papieru, nabyć umiejętności posługiwania się łukiem czy spróbować swoich sił w kaligrafii. Chętni mogli też skorzystać z przejażdżki bryczką. 

 – Przyjechaliśmy do Golubia-Dobrzynia przypadkiem. Już sam nocleg na golubskim zamku był dla nas dużą atrakcją, a co dopiero oglądanie Patrolu Historycznego. Wasze miasto na pewno ma się czym chwalić, jest przeurocze. Cieszymy się, że tu trafiliśmy – opowiadają Jolanta i Arkadiusz Bałdyga, turyści z Łysej koło Ostrołęki. 

Jarmark królewny Anny zamknął blok koncertów muzycznych. Na scenie wystąpiła miedzy innymi Natalia Majewska – solistka z zespołu teatralnego domu kultury, a także Sara Pach z utworami Anny Jantar. Gwiazdą wieczoru był Janusz „Yanina” Iwański. 
 

Tekst i fot.(Maw)

Wideo (kp)

Utwór użyty w wideo: Achaidh Cheide Kevin MacLeod (incompetech.com), na licencji Creative Commons: By Attribution 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)

Imieniny Anny Wazówny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się