:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

KGW Lisewo: Świetlica jest spoiwem

Ciekawi ludzie, Lisewo Świetlica spoiwem - zdjęcie, fotografia

Koło Gospodyń Wiejskich działające w Lisewie skupia swoje działania wokół świetlicy wiejskiej. Jest ona oczkiem w głowach mieszkańców

Lisewo, położone w gminie Golub-Dobrzyń, jest praktycznie „sypialnią” dla miasta. Niewielka liczba mieszkańców, związana z rolnictwem, stara się jednak kultywować  zwyczaje wiejskie. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, chociaż nieliczne, próbuje zachować tradycję dla potomnych. Przewodniczy temu Katarzyna Sobczak. Na co dzień gospodyni, która swój wolny czas poświęca mieszkańcom. Szefowanie KGW rozpoczęła w 2005 roku. Koło skupia zaledwie osiem pań w wieku od 35 do ponad 70 lat. 

– Szkoda, że jest nas tak mało – podkreśla przewodnicząca. –  Apeluję do wszystkich pań w Lisewie, przyłączcie się do nas. Nie czekajcie, w grupie można wiele zrobić.

KGW ma swoją siedzibę w miejscowej świetlicy, która jest jednocześnie głównym punktem kultury w Lisewie. Wszelkie środki finansowe, które panie pozyskają, wkładają w wyposażenie tej placówki. Środki pochodzą głównie z różnego rodzaju zabaw karnawałowych i sylwestrowych. Właśnie dzięki takim imprezom zakupiono okap do kuchni czy tez wyparzarkę.  Nieoceniona jest również pomoc ze strony opiekuna i gospodarza świetlicy – Ryszarda Widza. 

– W ramach naszej działalności organizujemy Dzień Seniora, pomagając w tej imprezie sołtysowi –  mówi Katarzyna Sobczak. –

Przyrządzamy posiłek, zapewniamy obsługę. W tej imprezie brało udział ponad 40 osób, wystąpiły dzieci. W marcu bierzemy udział w organizowanym przez wójta gminy Dniu Kobiet. W lipcu natomiast organizujemy tzw. Polanki, czyli spotkanie mieszkańców na wspólnym pikniku, połączonym z pieczeniem kiełbasek. Dzieci mogą korzystać w tym dniu z dmuchanych zjeżdżalni, trampoliny i innych zabaw na świeżym powietrzu. Życie codzienne nie jest łatwe, ale zawsze staramy się spotykać w swoim gronie w świetlicy na pogaduszki przy kawie. Jest to nasz sposób odreagowanie stresu i możliwość wymiany poglądów. W przeszłości organizowaliśmy różnego rodzaju warsztaty tematyczne, ale z uwagi na brak chętnych ten projekt upadł – tłumaczy szefowa KGW.

Lato to czas na wycieczki po kraju. Panie często wyjeżdżają nad morze. Były już w Łebie, na Helu czy też w Trójmieście. Chętnie wyjeżdżają też do kina. Biorą ponadto aktywny udział przy sporządzaniu wieńca dożynkowego.  
 

Tekst i fot. (Maw)

KGW Lisewo: Świetlica jest spoiwem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się