:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C bezchmurnie

Konsultacje przy grillu

Mieszkańcy Elgiszewa spotkali się w plenerze, by wspólnie przy grillu dyskutować o przyszłości swojej wsi. Mieli okazję wymienić uwagi z pracownikami gminy i urbanistą

29 maja w Elgiszewie przy świetlicy wiejskiej, a właściwie w pięknych okolicznościach przyrody tuż obok przystani nad Drwęcą, przeprowadzono kolejny etap konsultacji społecznych z mieszkańcami w ramach projektu „Dobre konsultacje, dobry plan”, realizowanego przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych i Fundację Stabilo. Dofinansowanie przyznane w jego ramach powierzone jest na realizację procesu konsultacji dokumentów planistycznych. Gmina Ciechocin poddaje konsultacjom plan miejscowy w miejscowości Elgiszewo. Podczas tych konsultacji mieszkańcy mogli porozmawiać z Aleksandrą Lewną z Biura Urbanistyki w Toruniu oraz Kamilem Kochnerem, młodszym referentem ds. inwestycji i planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy Ciechocin, który jest koordynatorem projektu. 

Poruszano głównie temat nowo planowanego osiedla domków jednorodzinnych, które ma powstać na terenie byłej żwirowni w Elgiszewie. Zebrani przy kawie i ciastku dyskutowali o potrzebach i alternatywnych rozwiązaniach na tym terenie, takich aby zarówno nowi mieszkańcy osiedla jak i mieszkający już w Elgiszewie byli zadowoleni. Zebrani wskazywali, że istotne jest, aby nowe osiedle wpasowało się w specyfikę Elgiszewa i podniosło rangę wsi na mapie nie tylko gminy Ciechocin, ale i całego powiatu.

– Takie spotkania są bardzo dobre i potrzebne – mówi Teresa Beyger uczestnicząca w konsultacjach. – To dobrze, że mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie i mieć wpływ na rozwój swojej miejscowości.

Przybyła na spotkanie urbanistka po przedstawieniu planu wysłuchała uwag zebranych, a nawet wywiązała się dyskusja na temat potrzeb obecnych i przyszłych mieszkańców sołectwa. Uczestnicy konsultacji zapoznali się z planami wykonanymi przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ciechocinie i zgodnie przyznali, że sugestie najmłodszych mieszkańców gminy są bardzo trafne.

– Konsultacje na temat planu zagospodarowania danej przestrzeni są bardzo istotne dla mieszkańców danej miejscowości i właścicieli sąsiadujących działek – mówi Kamil Kochner z Urzędu Gminy Ciechocin. – To na tym etapie można wypowiedzieć swoje uwagi i zaproponować zmiany. Brak uczestnictwa wiąże się z brakiem głosu w danym zagospodarowaniu, a potem przychodzi zdziwienie, że coś powstało, a my nic nie wiedzieliśmy. Czasem bywa i tak, że nowo powstałe osiedle może mieszkańcowi sąsiednich posesji w czymś wadzić, np. położenie wjazdu czy jego forma. Gdy zostanie zakończona faza projektowa to na uwagi będzie już za późno.

Po konsultacjach zebrani dyskutowali jeszcze przy grillu i pysznych kiełbaskach. Przybyłymi dziećmi zajął się animator. Dzieci rysowały domki, ale też tańczyły i rywalizowały w konkurencjach sportowych.

Kolejne konsultacje zaplanowano na 29 czerwca. Wówczas uczestnicy udadzą się na spacer po terenie zaplanowanym pod zabudowę, by przyjrzeć się poszczególnym zakątkom terenu. Zapoznają się też z planowanym ładem przestrzennym i wspólnie zastanowią się nad optymalnymi rozwiązaniami.
 

Tekst i fot. 
(nał)

Konsultacje przy grillu komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-06-14 23:30:49

    Żenujące :D

Dodajesz jako: Zaloguj się