:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Lekcja historii na zamku golubskim

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Lekcja historii zamku golubskim - zdjęcie, fotografia

Na Zamku Golubskim odbył się 46. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników PTTK. Najlepszy okazał się Michał Główczewski z Torunia

– W 1971 roku zarząd oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu po raz pierwszy zorganizował konkurs krasomówczy dla przewodników PTTK – opowiada Stefan Borkowicz, prezes oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego. – Jego ideą była kultura słowa, piękno polskiej mowy, którą trzeba pielęgnować, na co dzień. Te zadania, postawione przed uczestnikami konkursów, są aktualne do dziś. 

W tegorocznym konkursie wzięło udział czternastu przewodników PTTK z całego kraju. Można było spotkać przewodnika z Zakopanego, który w swoim wystąpieniu opowiadał o powstaniu górali w Dolinie Chochołowskiej. Oddział golubski reprezentowała Joanna Metel, która przedstawiła wspomnienia Jana Metela, byłego przewodnika na zamku. Wystąpienia poszczególnych uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Mariusza Wróblewskiego, wiceprezesa oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu. 

– Duże wrażenie wywarło na nas, jak i na całej publiczności, wystąpienie Stanisława Apostoła z Zakopanego – podkreśla przewodniczący jury. – Jego opowieść, przeplatana gwarą góralską, była bardzo dobra. 

Najlepszym przewodnikiem w konkursie okazał się Michał Główczewski z Torunia, który wyprzedził Katarzynę Piotrowską-Rodziewicz z Gdańska i Jadwigę Orlińską z Malborka. Nagroda publiczności trafiła natomiast do Adama Nosko z Kwidzyna. Golubska przewodniczka Joanna Metel otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tekst i fot. (Maw)

Lekcja historii na zamku golubskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl