:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C lekkie zachmurzenie

Lekcja patriotyzmu

W czwartek 3 maja samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy Golubia-Dobrzynia i powiatu upamiętnili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku za panowania Stanisława Poniatowskiego. Był to pierwszy w Europie i drugi w świecie tego rodzaju dokument. 3 maja został uznany za święto narodowe w 1919 roku. Tuż po wojnie, w 1946 roku, na skutek protestów studenckich władze komunistyczne zakazały celebrowania tej rocznicy. Święto zostało przywrócone dopiero w 1990 roku. 

W miniony czwartek uroczystości odbyły się w Golubiu-Dobrzyniu. Najpierw księża z parafii z Golubia i Dobrzynia odprawili mszę polową, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz powiatu i miasta, poczty sztandarowe, członkowie organizacji społecznych oraz mieszkańcy. Później uczestnicy święta udali się pod pobliskie pomniki upamiętniające ofiary systemów totalitaryzmu komunistycznego i faszystowskiego oraz wojny bolszewickiej z 1920 roku, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. 

Dalsze uroczystości, ze względu na zła pogodę, zostały przeniesione do urzędu miasta. Burmistrz Mariusz Piątkowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że tegoroczne święto ma szczególny charakter z uwagi na fakt, że jest obchodzone w roku 100-lecia odzyskania nieodległości przez Polskę. Udział w uroczystościach świadczy o patriotyzmie obywateli i za to należą się im podziękowania.
Uroczystości zakończył krótki występ artystyczny młodzieży z miejskich szkół.

Tekst i fot. 
(Maw)


Lekcja patriotyzmu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl