:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Lepsze „weselsze” jaja

Rynek, Lepsze „weselsze” - zdjęcie, fotografia

Wiele wskazuje, że producenci jaj powinni szykować się na poważne zmiany. Konsumenci mówią „nie” jajom z chowu klatkowego.

Na sklepowych półkach ceny jaj różnią się w zależności od sposobu hodowli. Najdroższe są jajka z wolnego wybiegu, najtańsze – z chowu klatkowego. Kolejne sieci i firmy wycofują się z kupowania tych ostatnich. Od stycznia to grono powiększyło się. 

Jaja z chowu klatkowego posiadają oznaczenie „3” na początku kodu, który jest na nie nanoszony. Obecnie tylko nieco ponad 10 proc. kur niosek w Polsce nie żyje w klatkach. To dane Stowarzyszenia „Otwarte klatki”. A np. w Austrii bardzo trudno znaleźć rodzime jajka z ferm klatkowych. Należy się spodziewać wzrostu liczby ferm, w których drób utrzymywany jest w chowie ściółkowym. 

W minionym roku polskie jajka trafiały głównie do Niemiec i Holandii. Miało to związek z aferą ze stosowaniem nielegalnych substancji na holenderskich fermach. W efekcie eksport jaj do Niemiec podwoił się. 
 

(pw)

Lepsze „weselsze” jaja komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się