:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -8°C pochmurno z przejaśnieniami

Nasze sołectwo, nasze sprawy

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy - zdjęcie, fotografia

Sołectwo Morgowo położone na granicy gminy Ciechocin jest niewielkim sołectwem. Kieruje nim od 2007 roku sołtys Zbigniew Jurkiewicz

Sołectwo Morgowo to teren typowo rolniczy zamieszkały przez 120 osób. Większość mieszkańców to ludzie starsi wiekiem. Młodzi dawno wyjechali za granicę lub do pobliskiego Torunia gdzie pracują i żyją, twierdzi sołtys. Pozostało tylko kilku większych gospodarzy, którzy utrzymują się z rolnictwa. Sam sołtys prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 hektarów, które uprawia wraz z żoną Ewa. Posiada troje dzieci, z których najstarszy uczęszcza do ostatniej klasy gimnazjum. Sołtysem jest już trzecią kadencję a w ostatnich wyborach gdzie uczestniczyło 30 osób uzyskał poparcie 100 procentowo. 

– Sołectwo jest małe to więc, jaki jest budżet sołectwa?

– Budżet sołectwa wynosi tylko 9800 złotych i musi nam wystarczyć. Przy większych inwestycjach zawsze możemy liczyć na wsparcie gminy. W tym roku budżet został prawie w całości przeznaczony na pokrycie kosztów ogrodzenia budynku świetlicy. Tylko 1000 złotych otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich.

– Kto zajmuje się i organizuje działalnością kulturalną mieszkańców wsi?

– W naszym sołectwie uprzyjemnianiem życia na wsi zajmuje się KGW. Liczy ono 20 Pań, które oprócz działalności związanej z utrzymaniem własnego domu zajmują się działalnością kulturalną. Życia w tym zakresie toczy się wokół naszej sołeckiej świetlicy. Świetlica jest tym, co skupia miejscową społeczność. Może ona pomieścić około 80 osób. To właśnie w świetlicy odbywają się wszelkie imprezy. Zawsze staramy się organizować imprezy cykliczne takie jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka czy też Dzień Seniora. KGW organizuje również bal sylwestrowy i bal walentynkowy. W świetlicy odbywają się również imprezy towarzyskie organizowane przez mieszkańców jak przyjęcia komunijne, imieniny. Dochód z tych imprez przekazywany jest do urzędu gminy a ta z kolei przekazuje środki na utrzymanie świetlicy.

– Co „spędza sołtysowi sen z powiek”?

– Największym moim problemem jest utrzymanie dróg lokalnych. Tu bez wsparcia gminy nie można by mówić o ich polepszaniu. W ostatnim okresie czasu został wyremontowany odcinek łączący miejscowości Morgowo z Miliszewami. Został położony asfalt. W dalszym etapie ma być wyremontowany odcinek w kierunku miejscowości Skrzypkowo.

– Czy pomoc z gminy jest wystarczająca?

– Pomoc z gminy jest duża. Właśnie dzięki gminie mamy takie drogi jak widać. Zawsze, kiedy prosimy gminę o pomoc tą ją otrzymamy. Oby ta współpraca układała się dalej jak do tej pory to będzie się nam lepiej żyło.
 

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się