:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Paliwodzizna

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Paliwodzizna - zdjęcie, fotografia

Sołectwo Paliwodzizna położone jest tuż przy granicach miasta. Stało się swego rodzaju zapleczem mieszkaniowym. Jest również terenem spacerowym z uwagi na przepiękne lasy i usytuowane tu ścieżki rowerowe i piesze

Sołectwo Paliwodzizna położone jest tuż przy granicy Golubia-Dobrzynia. Swoim zasięgiem obejmuje takie miejscowości jak Ruziec, Zaręba i Stary Ruziec. W sołectwie zamieszkuje ponad 550 mieszkańców. Większość z nich osiedliło się tuż przy granicy miasta zwłaszcza w miejscowości Ruziec, który stał się „sypialnią” dla Golubia-Dobrzynia. Stałych mieszkańców Paliwodzizny jest niewielu. Nad tym wszystkim opiekę sprawuje sołtys Kazimierz Górny. Funkcję sołtysa sprawuje od marca 2015 roku i jest to jego pierwsza kadencja. Do kandydowania w wyborach namówili go mieszkańcy, którzy chcieli zmian a nie stagnacji. W wyborach miał konkurenta - byłego sołtysa, ale mimo to wygrał otrzymując 35 głosów. Oprócz sołtysowania pracuje w Ośrodku Specjalno-Wychwawczym w Wielgiem. Na jego sołtysowanie pozytywnie zapatruje się jego żona Marzanna.

– Paliwodzizna wraz z okolicznymi miejscowościami, to jest duże sołectwo, a jakim budżetem dysponuje?

– Budżet naszego sołectwa nie jest mały. Wynosi on ponad 23 tys. zł. Rada sołecka rozdysponowała go w następujący sposób. Kwota 8,3 tys. zł zostało przeznaczone na utrzymanie lokalnych dróg. W tym jest zakup kruszywa na drogi, użycie równiarki, odśnieżanie itp. 6 tys. zł zostało przeznaczone na projekt remontu drogi – ułożenie masy asfaltowej na odcinku drogi z centrum wsi w kierunku Węgierska. Inwestycję tę ma realizować gmina Golub-Dobrzyń. Na bieżące utrzymanie świetlicy przeznaczamy w tym roku kwotę 7 tys. zł. Utrzymanie zieleni, koszenie traw na poboczach to wydatek około 1,3 tys. zł. Pozostało 500 złotych każdorazowo przeznaczamy na dofinansowanie dożynek gminnych.

– Czy bliskość miasta wpływa na życie kulturalne mieszkańców sołectwa?

– Jak już wspomniałem większość mieszkańców sołectwa jest związana z miastem i ma to duży wpływ na ich życie. Większość z nich nie czuje się związana z życiem wiejskim, chociaż są tu pewne wyjątki, które z chęcią się angażują w nasze sprawy. W naszym sołectwie prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które liczy około 20 pań. Mają one swoją siedzibę w świetlicy wiejskiej, która parę lat temu przeszła gruntowny remont. W poprzednich latach wymieniono centralne ogrzewanie, położono nową elewację. Wszystko to dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej i Gminy Golub-Dobrzyń.  W tym roku została całkowicie odmalowana, oczywiście w czynie społecznym. Właśnie świetlica jest centrum naszego życia kulturalnego. Z naszej świetlicy bardzo często korzystają mieszkańcy organizując swoje prywatne imprezy.  Nasze KGW organizuje częste wyjazdy na kąpieliska termalne do Uniejowa.  Są wyjazdy do kina i teatru.  Z imprez cyklicznych to organizujemy Dzień Kobiet, na którym spotyka się sporo pań z naszej wioski. W lutym obchodziliśmy Dzień Seniora, ale tak nietypowo, ponieważ zrobiliśmy paczki, które następnie zostały rozwiezione do każdego starszego mieszkańca sołectwa. Staramy się, aby nasi mieszkańcy mieli dostęp do życia towarzyskiego w szeroko pojętym znaczeniu.

– Co można powiedzieć o współpracy gminy z sołectwem?

– Nasza współpraca z władzami samorządowymi gminy układa się bardzo pozytywnie. Przykładem niech będzie ścieżka rowerowa przebiegająca przez nasze sołectwo w kierunku jeziora Grodno. Przecież gdyby nie wsparcie władz samorządowych to ona by nie powstała. Równie stan dróg w miejscowości Ruziec z roku na rok się poprawia. Na pewno potrzeby w tym zakresie są bardzo duże, ale z czasem można je stopniowo realizować.
 

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Paliwodzizna komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się