:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Karczewo

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Karczewo - zdjęcie, fotografia

Karczewo to niewielka wieś położona tuż przy granicy z powiatem wąbrzeskim. Zamieszkuje ją około 250 mieszkańców. Sołectwem od ponad 27 lat kieruje Jan Barzyk

Karczewo to wioska rolnicza, której mieszkańcy są blisko związani z Łobdowem, gdzie mieści się ich parafia. Również dzieci korzystają ze szkoły znajdującej się Łobdowie. W ostatnich wyborach na sołtysa Jan Barzyk miał konkurenta, ale stosunkiem głosów 36 do 6 wygrał te wybory. Ma trzy córki, a jednej z nich przekazał gospodarstwo rolne. Mimo to, wciąż pomaga w jego prowadzeniu.

– Karczewo to niewielkie sołectwo, więc jaki jest jego budżet sołecki?

– Budżet sołecki wynosi około 16 tys. zł. Rada sołecka rozdzieliła go w następujący sposób. Na utrzymanie dróg przeznaczyliśmy kwotę 3 tys. zł. Nie są to duże pieniądze, ale generalnie nasze drogi są w dobrym stanie technicznym, a i gmina pomaga w ich utrzymaniu. Kwota 5 tys. zł została przeznaczona na opracowanie dokumentacji i usługi geodezyjne związane z przyszłoroczną inwestycją, którą będzie położenie nawierzchni asfaltowej na drodze prowadzącej do naszej świetlicy i dalej do drogi prowadzącej do Łobdowa. Będzie to w dużej mierze inwestycja gminna. Na utrzymanie świetlicy wiejskiej, jej remonty i ewentualne doposażenie wydamy w tym roku 5 tys. zł. Z kolei 2 tys. zł przeznaczyliśmy na piknik rodzinny.

– Jeżeli już mowa o imprezach, jak przedstawia się działalność kulturalna w sołectwie?

– Życie kulturalne w sołectwie skupia się wokół naszej świetlicy. Została ona pobudowana w 2001 roku i aktualnie jest w bardzo dobrym stanie. Może pomieścić 100 osób i jest bardzo chętnie wykorzystywana na różne imprezy rodzinne. W przeszłości urządzaliśmy tam zabawy taneczne, ale z uwagi na małe zainteresowanie, odeszliśmy od tego. Przy świetlicy znajduje się boisko sportowe, które chętnie jest wykorzystywane przez miejscową młodzież. W tym roku zrobiliśmy Dzień Kobiet. Bawiło się wtedy ponad 27 pań. Urządziliśmy tez Dzień Dziecka, na którym były zabawy i konkursy dla maluchów z drobnymi nagrodami. Jednak największą tegoroczną imprezą będą dożynki parafialne w Łobdowie. Nasza wioska należy do tej parafii. Postanowiliśmy urządzić, przy okazji dożynek, właśnie piknik rodzinny połączony z zabawą.

– A jak układa się współpraca z samorządem i władzami gminy?

– Ta współpraca układa się bardzo dobrze. Zawsze możemy liczyć na pomoc. W naszym sołectwie działa wiejska spółka wodna, która ma za zadanie utrzymać stan wodny na odpowiednim poziomie. W tym celu korzystamy właśnie z szerokiej pomocy gminy, która pomaga nam opracowywać stosowne dokumenty i projekty na pozyskiwanie funduszy z różnych instytucji. Jak dotąd, realizujemy to bez żadnych przeszkód. Również, gdy potrzebowaliśmy konkretnej pomocy np. przy remoncie świetlicy i jej otoczenia, to takie wsparcie otrzymaliśmy.

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Karczewo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się