:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Lipienica

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Lipienica - zdjęcie, fotografia

Lipienica to malutka wioska położona w gminie Kowalewo Pomorskie. O tym, jak sobie radzi opowiada jej sołtys Waldemar Błach

W dzisiejszym odcinku naszych sołectw przedstawiamy Lipienicę. Jest to małe sołectwo położone około 7 kilometrów od siedziby gminy. Od 12 lat kieruje nim Waldemar Błach. W ostatnich wyborach nie miał żadnego konkurenta, co może świadczyć o tym, że cieszy się dużym zaufaniem społeczeństwa. Pan Waldemar jest żonaty i jak sam mówi, jego żona Małgorzata nie raz denerwuje się na jego zaangażowanie w sprawy sołeckie. Posiada troje dorosłych już dzieci. Prowadzi własne gospodarstwo rolne o powierzchni 12 hektarów.

– Małe sołectwo to i mały budżet?

– Nasze sołectwo faktycznie jest małe. Znajduje się tu 36 gospodarstw, w których zamieszkuje 140 mieszkańców.  Nasz budżet wynosi około 14 tys. zł. Jeszcze nie został rozdysponowany przez rade sołecką. Jednak według mojego rozpoznania, należałoby go podzielić w następujący sposób. Kwotę 3 tys. zł na pewno przeznaczymy na nasze drogi lokalne. Mamy tych dróg około kilometra, a pieniądze powinny pójść na zakup kamienia i użycie równiarki. Na utrzymanie naszej świetlicy wiejskiej przeznaczymy około 2 tys. zł. Miejscowa drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej otrzyma 2 tys. zł na doposażenie jednostki. Jak rozdzielimy pozostałą kwotę, tego jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć. 

– Jak wygląda działalność kulturalna mieszkańców?

– W naszym sołectwie nie prowadzimy wielkiej działalności kulturalnej. Prężnie działa natomiast jednostka OSP, łącznie z drużyną żeńską. Nasze panie bardzo się angażują w podnoszenie swoich kwalifikacji pożarniczych. W ostatnich powiatowych zawodach strażackich zdobyły pierwsze miejsce w kategorii kobiet. Również drużyna męska radzi sobie świetnie i w zawodach zajęła czwarte miejsce. Zabrakło trochę szczęścia do wejścia na podium. Generalnie jest to jednostka, na którą można zawsze liczyć. W tym roku mamy prawdopodobnie otrzymać z funduszu PSP pompę pływającą. Wtedy będzie okazja do spotkania z mieszkańcami sołectwa. Nasza świetlica wiejska została gruntownie wyremontowana w 2011 roku. Może ona pomieścić około 80 osób. Jest bardzo często wykorzystywana przez mieszkańców na imprezy towarzyskie. Budynek jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Posiada ogrzewanie elektryczne, które jest jednak wielkim mankamentem, gdyż generuje wysokie koszty utrzymania. Są one pokrywane z wynajmu świetlicy. Mieszkańcy urządzają w niej bale sylwestrowe i inne zabawy. W organizacji tych zabaw dzielnie pomagają nasze panie. U nas nie działa Koło Gospodyń Wiejskich, ale jak jest potrzeba, to na płeć żeńską można zawsze liczyć. 

– Jak układa się wasza współpraca z samorządem lokalnym?

– Zakres tej współpracy nie jest duży, bo nie ma takiej potrzeby. Jednak zawsze, gdy zwracam się o pomoc lub radę, mogę liczyć na pomoc. Gmina pomaga nam w utrzymaniu dróg i w innych sprawach bieżących.

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Lipienica komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się