:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Mlewiec

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Mlewiec - zdjęcie, fotografia

Mlewiec to małe sołectwo znajdujące się około sześć kilometrów od Kowalewa Pomorskiego. Jest położone z dala od głównych tras komunikacyjnych. Niektórzy z nas jednak wybierają tę drogę, jadąc do Bydgoszczy

Sołectwem od 20 lat kieruje Jerzy Śliwka. W ostatnich wyborach, dwa lata temu, nie miał żadnej konkurencji. Jak sam mówi, sołtys to niewdzięczne stanowisko i naprawdę trzeba być społecznikiem, aby je sprawować. W sprawowaniu tej funkcji pomaga mu żona Anna. Posiada własne gospodarstwo rolne o powierzchni 23 hektarów. Nie narzeka na brak pracy.
W sołectwie mieszka około 200 mieszkańców. Większość z nich to ludzie starsi, którzy utrzymują się z niewielkiej emerytury rolniczej i z dzierżawy swoich gruntów. We wsi brakuje młodych ludzi, którzy chcieliby pozostać na gospodarstwie. 

– Skoro Mlewiec jest małym sołectwem to jaki jest jego budżet?

– Budżet wynosi tylko 15 tys. zł. Trzy czwarte, czyli około 9 tys. zł przeznaczyliśmy na utrzymanie dróg lokalnych. Mamy ich w sołectwie około 4,5 kilometra. Najdłuższy jest odcinek relacji Mlewiec – Nowy Dwór. Właśnie na tym odcinku, o długości 1,2 km, ma być położona nawierzchnia asfaltowa. W tej chwili trwają przygotowania do tej inwestycji. Posiadamy świetlicę wiejską, której koszt utrzymania to około 1,5 tys. zł. Świetlica niedawno przeszła gruntowny remont i jest całkowicie odnowiona. Służy wszystkim mieszkańcom. Jest chętnie wynajmowana na uroczystości rodzinne. Pozostała kwota tj. 4,5 tys. zł została przeznaczona na wszelkiego rodzaju działalność integracyjną.

 – Na czym ta działalność polega?

– Życie kulturalne może nie jest za bogate, ale wszystko rozbija się o środki finansowe. W przyszłości, gdy zaczniemy przeznaczać mniej pieniędzy na utrzymanie dróg, na pewno z kulturą i integracją będzie lepiej. W chwili obecnej to skupiamy się na imprezach dla dzieci. Organizujemy corocznie choinkę, a latem – Dzień Dziecka. Dla dorosłych natomiast są dożynki wiejsko-parafialne. Nasze sołectwo należy do parafii w Srebnikach i święto plonów organizujemy wspólnie, na przemian –  raz w Srebnikach, innym razem w Mlewcu. 

– Co może pan powiedzieć o współpracy z lokalnym samorządem w Kowalewie Pomorskim?

– Współpraca układa się bardzo pozytywnie. Nasze sołectwo ma swojego opiekuna z ramienia gminy, który pomaga nam załatwiać wszelkiego rodzaju sprawy urzędowe. Moim zdaniem jest to dobry pomysł, godny naśladowania. Również kontakt osobisty z burmistrzem mamy zapewniony na bieżąco. Gmina pomaga nam finansowo, zgodnie ze swoimi kompetencjami i możliwościami.
 

Rozmawiał i fot. 
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Mlewiec komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się