:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Mlewo

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Mlewo - zdjęcie, fotografia

Mlewo to niewielkie sołectwo położone w gminie Kowalewo Pomorskie, na krańcach powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Jego gospodarzem jest Ryszard Lipiński

Sołtys pełni swoją funkcję już drugą kadencję. Jest emerytem, a w obowiązkach pomaga mu dzielnie żona Hanna. Jak twierdzi Lipiński, aby dobrze wywiązywać się z zadań sołeckich, trzeba mieć czas i dużo chęci, a tego na pewno mu nie brakuje. 
W sołectwie zamieszkuje obecnie prawie 300 osób. Większość z nich, oprócz prowadzenia średnich gospodarstw rolnych, pracuje w okolicznych zakładach pracy. 

– Jak przedstawia się budżet sołecki?

– Wynosi 18,5 tys. zł. Jest on niewielki i na pewno, gdyby nie wsparcie lokalnych sponsorów, nie wystarczyłby na nasze potrzeby. Większość budżetu, bo aż 12 tys. zł przeznaczamy na utrzymanie dróg lokalnych. W naszym sołectwie jest ich prawie 20 kilometrów. Utwardzenie i utrzymanie nawierzchni na dobrym poziomie to ważne, ale i trudne zadanie. Posiadamy świetlicę wiejską, a właściwie to mały dom kultury, którego bieżące utrzymanie to wydatek rzędu około 4 tys zł. Świetlica jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt AGD. Niedawno dokupiliśmy trochę nowego sprzętu (kubki, filiżanki, sztućce). Na imprezy integracyjne przeznaczyliśmy 2,5 tys. zł. 

– Jak zorganizowane jest życie kulturalne we wsi?

– Mimo niewielkich pieniędzy, które przeznaczamy na działalność kulturalną, moim zdaniem jest ona na dobrym poziomie. Pozyskujemy dodatkowe źródła finansowania. Dzięki temu kalendarz imprez jest bogaty. Co roku organizujemy choinkę dla dzieci z paczkami, słodyczami i wspólną zabawą. W marcu mamy Dzień Kobiet, w którym bierze udział około 70 pań. Mężczyźni natomiast spełniają się w roli kelnerów. W sierpniu jest zawsze Dzień Dziecka, połączony z dożynkami sołeckimi. Dla najmłodszych są wystawiane zjeżdżalnie, motorki i inne atrakcje. Październik to Dzień Seniora, w którym uczestniczą nasi emeryci. Chciałbym zaznaczyć, że wszystkie te imprezy nie mogłyby się odbyć bez pomocy pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Nasze KGW skupia w swoich szeregach ponad 20 kobiet. Właśnie dzięki ich aktywności są również organizowane wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce, jak również wyjazdy do kina czy teatru. Mlewo to także Ochotnicza Straż Pożarna, w której działa 40 druhów. Oni również włączają się aktywnie w życie kulturalne. Nasza mała społeczność skupia się wokół świetlicy, z której jesteśmy bardzo dumni. Znajduje się w niej siłownia, z której chętnie korzystają młodsi mieszkańcy. Jest również kącik komputerowy. O  świetlicę staramy się dbać. Ostatnio odnowiliśmy elewację budynku. Oczywiście w czynie społecznym. Planujemy również odświeżyć wnętrze budynku. Wszystko to powoduje, że świetlica staje się atrakcyjna dla wszystkich mieszkańców sołectwa.

– Czy sołectwo może liczyć na wsparcie władz gminy?

– Oczywiście, jest to zarówno wsparcie finansowe, jak i merytoryczne. Przykładem niech  będzie pokrywanie częściowych kosztów zakupu kruszywa do równania dróg czy też wsparcie finansowe remontu drogi relacji Mlewo-Węgorzyn. Również dzięki pomocy urzędników możemy pozyskiwać środki finansowe na działalność kulturalną. Moim zdaniem współpraca jest na bardzo wysokim poziomie i jest ona korzystna dla obu stron. Przecież wizerunek sołectwa świadczy również o wizerunku gminy.

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Mlewo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl