:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Ruże

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Ruże - zdjęcie, fotografia

Ruże to jedno z mniejszych sołectw w gminie Zbójno. Od 10 lat kieruje nim Kazimierz Kierkowski

Do startu w wyborach sołeckich w 2007 roku namówili go sami mieszkańcy. Mimo 10-letniego stażu na tym stanowisku, daleko mu do jego poprzednika Jerzego Grzywińskiego, który sołtysował w Rużu 50 lat. W ostatnich wyborach sołeckich Kierkowski nie miał żadnego konkurenta. Jest już na emeryturze, a w sołtysowaniu pomaga mu żona Elżbieta. 

Sołectwo Ruże jest niewielką miejscowością, którą zamieszkuje 170 osób. Mieszkańcy zajmują się uprawą ziemi, ale większych gospodarstw jest tylko kilka. Brakuje młodych ludzi, którzy stawialiby na rolnictwo. 

– Jak przedstawia się budżet sołectwa?

– Jest bardzo mały, wynosi tylko 13 tys. zł. Rada sołecka zdecydowała, że w całości zostanie on przeznaczony na utrzymanie dróg lokalnych. Na terenie naszego sołecka mamy 4,5 kilometra takich dróg i wymagają one dużych nakładów finansowych. Trasa relacji Ruże – Piórkowo ma być wyremontowana w przyszłym roku przy wsparciu gminy. Ma być położona nawierzchnia asfaltowa.

– Jak wygląda życie kulturalne w sołectwie? 

– Działa Stowarzyszenie „Ruże i okolice”, które skupia wszystkich chętnych mieszkańców. Ta organizacja aktywnie włączyła się w przygotowanie dożynek gminnych w 2017 roku. Działalność stowarzyszenia do niedawna była utrudniona z uwagi na brak lokalu. Ostatnio nasza wieś otrzymała prawdziwą świetlicę. Jest ona po gruntownym remoncie, który przeprowadziła gmina Zbójno. Koszt inwestycji to ponad 300 tys. zł. W chwili obecnej trwają prace wykończeniowe wokół świetlicy. Jej oddanie na pewno spowoduje, że nasza działalność kulturalna będzie na nowym poziomie. Cały przyszłoroczny budżet w wysokości 17 tys. zł przeznaczamy na zakup wyposażenia świetlicy.

– Co może pan powiedzieć o współpracy z gminą? 

– Układa się wzorowo, a przykłady można mnożyć. Po pierwsze, powierzenie naszemu sołectwu organizacji dożynek gminnych to duże wyróżnienie, ale również wyzwanie, któremu podołaliśmy. Remont świetlicy to również docenienie naszych mieszkańców. Planowany remont drogi w kierunku Piórkowa to także ogromne wsparcie dla nas. Po tych kilku przykładach widać, że gmina troszczy się o swoich mieszkańców.

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Ruże komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl