:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Płonko

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Płonko - zdjęcie, fotografia

Płonko to bardzo małe sołectwo położone z dala od siedziby gminy w Radominie. Mimo tego funkcjonuje na miarę swoich możliwości, zarówno gospodarczych, jak i finansowych

Sołectwem od 2015 roku kieruje Leszek Blumkowski. Jest to jego pierwsza kadencja po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Był już kiedyś sołtysem, ale jak sam mówi, obecne sołtysowanie znacznie się różni od tamtych lat. Stając do wyborów chciał się sprawdzić w nowych realiach. Jest już emerytem. Swoje gospodarstwo przekazał synom, chociaż chętnie im pomaga. W sprawowaniu funkcji pomaga mu dzielnie żona Anna. 
Sołectwo liczy około 130 mieszkańców. Bez wsparcia samorządu gminnego praktycznie byłoby trudno funkcjonować.

– Jakim budżetem dysponuje Wasze sołectwo? 

– Budżet naszego sołectwa wynosi 11 tys. zł. Jego podziałem zajęła się rada sołecka. Kwotę 700 złotych przeznaczyliśmy na dofinansowanie świetlicy wiejskiej w Szafarni. Nasze sołectwo nie posiada własnego obiektu i bardzo często korzystamy ze świetlicy naszych sąsiadów. Na imprezy integracyjne przeznaczyliśmy 800 złotych. Pozostała kwota trafiła na utrzymanie dróg lokalnych. Z tego 1,5 tys. zł jest zarezerwowane na odśnieżanie, a 8 tys. zł  na remonty dróg. Nasze drogi (około 4 kilometry) to trasy typowo polne. Każdorazowo po większych opadach deszczu wymagają poważnych napraw, a pogoda wybitnie nam nie pomaga.

– Jak przedstawia się działalność kulturalna na rzecz mieszkańców?

– W naszych działaniach kulturalnych łączymy się z sąsiednim sołectwem, czyli z Szafarnią. Nasze panie należą do Stowarzyszenia „Szansa dla Szafarni i okolic”. W poprzednich latach moja synowa była nawet prezesem tego stowarzyszenia. Dzięki wspólnym działaniom mamy większą możliwość przeprowadzenie różnego rodzaju imprez. Myślimy o wspólnych wyjazdach na wycieczki, do kina czy też teatru. Nasze dzieci uczęszczają do szkoły w Płonnem, dlatego staramy się wspierać działalność tej szkoły.

– Co może pan powiedzieć o współpracy z władzami samorządowymi w Radominie?

– Współpraca z samorządem jest na dobrym poziomie. Skupia się ona głównie na pomocy w utrzymaniu naszych dróg. Dzięki temu droga relacji Płonko – Białkowo została na pewnym newralgicznym odcinku utwardzona, a tym sposobem jej przejezdność znacznie wzrosła. Nasze drogi przebiegają w dużej mierze przez tereny trudno dostępne i na pewno bez wsparcia sprzętowego ze strony gminy ich naprawa nie byłaby możliwa. 
 

Rozmawiał i fot.
Marek Wiśniewski

płonko - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się