:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Srebrniki

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Srebrniki - zdjęcie, fotografia

Sołectwo Srebrniki ma typowo rolniczy charakter. W dalekiej przeszłości należało do tzw. klucza rychnowskiego

Sołectwem tym od stycznia 2017 roku kieruje Danuta Wojciechowska. Swoją funkcję objęła w nietypowy sposób, po rezygnacji dotychczasowego sołtysa. Już w latach 90. miała propozycję zaangażowania się w życie społeczne wsi, ale jej nie przyjęła, z uwagi na obowiązki rodzinne. Jednak, gdy znajdowała się już na rencie rodzinnej i przekazała gospodarstwo rolne swojemu synowi, zgodziła się kandydować w wyborach, które wygrała. Obejmując funkcję sołtysa zauważyła pewne spory, które występowały między mieszkańcami. Po roku udało się zaktywizować lokalne społeczeństwo, a świadczy o tym niezła frekwencja na zebraniach sołeckich. 

– Czy budżet sołecki jest wystarczający?

– Nasze sołectwo zamieszkuje około 300 mieszkańców. Wielkość budżetu zależy od liczby mieszkańców. W naszym przypadku wynosi on 19,5 tys. zł. Nie jest to duża kwota, ale rada sołecka podzieliła go w następujący sposób. Ponad 15 tys. zł przeznaczyliśmy na utrzymanie dróg lokalnych. W naszym sołectwie mamy 16 kilometrów takich dróg. Większość z nich nie posiada nawierzchni asfaltowej. Są to drogi gruntowe i wymagają corocznie dużych nakładów finansowych. Utrzymanie świetlicy wiejskiej kosztuje rocznie 1,3 tys. zł. Organizacja dożynek sołeckich i sporządzenie wieńca to kolejny wydatek 800 złotych. Na choinkę dla dzieci zaplanowaliśmy w budżecie sołeckim 600 złotych. Utrzymanie zieleni i inne dodatkowe usługi to z kolei 1,3 tys. zł.  

– Jak przedstawia się działalność kulturalna w sołectwie?

– Związana jest na pewno z naszą świetlicą, może ona pomieścić praktycznie 70 osób. Posiada wyremontowaną w 2017 roku kuchnię, która przydaję na organizacje wszelkiego rodzaju imprez. Co roku przygotowujemy choinkę dla około 40 dzieci. Każde z nich otrzymuje paczkę ze słodyczami. W świetlicy organizujemy również Dzień Kobiet,  połączony z mszą święta w kościele. Do tej pory robiliśmy też piknik rodzinny, ale z uwagi na małe zainteresowanie, w tym roku z niego zrezygnowaliśmy. Na wiosnę na pewno, przy okazji porządkowania terenu, wokół świetlicy zorganizujemy ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek. W zeszłym roku mieliśmy również wyjazd nad morze do Gdańska. W tym roku planujemy wycieczkę z dziećmi do gospodarstwa agroturystycznego na Mazurach. Będzie to na pewno fajna atrakcja dla dzieci. W sierpniu planujemy również dożynki sołeckie, wspólnie z sołectwem w Mlewcu. Na koniec tradycyjnie spotkamy się na opłatku wigilijnym. Najbliższą imprezą będzie również zabawa karnawałowa w lutym.

– Co może Pani powiedzieć o współpracy z władzami gminy?

– Współpraca układa się bardzo pozytywnie. Przykładem wzorcowym jest na pewno realizacja dużego programu z wykorzystaniem środków unijnych na rewitalizację świetlicy. Projekt ten został złożony przy pomocy urzędników gminnych. Innym przykładem jest pomoc przy utrzymaniu naszych dróg lokalnych i zakupie kruszywa na drogi. Myślę, że ta współpraca jest bardzo owocna.

Rozmawiał i fot. (Maw)

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Srebrniki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się