:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Kamionka

Ciekawi ludzie, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Kamionka - zdjęcie, fotografia

Sołectwem Kamionka od 1992 roku, czyli od 26 lat, kieruje Bogumił Maćko. Społeczna praca sprawia mu przyjemność, a mieszkańcy w kolejnych wyborach zawsze na niego stawiają

W sprawowaniu tej funkcji dzielnie asystuje mu jego żona Urszula. Jest emerytem, wcześniej zdał gospodarstwo rolne swojemu synowi. 

W sołectwie zamieszkuje 100 mieszkańców. Połowa z nich to emeryci i renciści. Większość prowadzących średnie gospodarstwa dodatkowo pracuje w okolicznych zakładach pracy lub prowadzi własną działalność gospodarczą.

– Czy budżet jest wystarczający na potrzeby sołectwa? 

– Budżet naszego sołectwa wynosi 11 tys. zł. Prawie połowa z niego, bo blisko 5 tys. zł, rada sołecka przeznaczyła na utrzymanie dróg lokalnych. Długość dróg, za których utrzymanie odpowiada sołectwo, to około 3 kilometry. Są to trasy o nawierzchni gruntowej i utrzymanie ich w stanie przejezdności jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w okresie wiosennym i zimowym. Są one w dużej części zalewane przez wiosenne roztopy. Na zakup kruszywa do ich utwardzania wydajemy około 3 tys. zł. Do tego dochodzą koszty użycia równiarki, czyli kolejne 900 złotych. Zimowe odśnieżanie to wydatek 1 tys. zł. Na koszenie poboczy i rowów wydajemy 100 złotych.
Innym wydatkiem z naszego budżetu jest utrzymanie świetlicy wiejskiej. Na to zadanie przeznaczamy rocznie około 6 tys. zł. Z tej sumy na remont centralnego ogrzewania wydaliśmy 4 tys. zł.. Pozostała kwota, czyli 2 tys. zł, jest przeznaczona na zakup opału.

– Jak przedstawia się działalność kulturalna w sołectwie?

– Skupia się głównie na udziale w imprezach organizowanych przez władze gminy. Nasze panie to w większości starsze osoby, które nie mają już wystarczających sił na organizowanie wielkich imprez, a młodsi maja przeważnie inne zainteresowania. Mimo to, corocznie przygotowujemy w maju święcenie pól, połączone ze spotkaniem towarzyskim w świetlicy. Staramy się również organizować Dzień Kobiet i Dzień Dziecka. Jednak, czy te imprezy się odbędą, to będzie zależało od frekwencji. Na pewno będziemy brać udział, jako sołectwo, w dożynkach gminnych i parafialnych. Nasza świetlica jest natomiast chętnie wykorzystywana na imprezy towarzyskie o charakterze rodzinnym np. komunie, chrzciny itp. Również w okresie sylwestrowym odbywają się w niej zabawy taneczne, ale na zasadzie składkowej.

– Co można powiedzieć o współpracy z samorządem gminnym?

– Współpraca z władzami gminy jest bardzo dobra. Gmina pomaga nam w utrzymaniu naszych dróg. W tym roku na jednej z nich ma być położna nawierzchnia asfaltowa na odcinku jednego kilometra. Gmina również przeprowadziła w 2017 roku remont sanitariatów w świetlicy oraz remont całkowity. Myślę, że dalsza współpraca będzie owocna.   
 

Tekst i fot.
(Maw)

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Kamionka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się