:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Piórkowo

Piłka nożna, Nasze sołectwo nasze sprawy sołectwo Piórkowo - zdjęcie, fotografia

Sołectwem Piórkowo od ponad 13 lat kieruje Jerzy Silkowski. Marzeniem i najważniejszym celem sołtysa jest wybudowanie świetlicy. Jak się okazuje, jest to plan całkiem realny

Sołectwo Piórkowo położone jest niedaleko Radomina, od którego prowadzi droga asfaltowa. Silkowskiego do sołtysowania namówili sami mieszkańcy. W ostatnich wyborach miał jedną kontrkandydatkę – Iwonę Grzegorzewską, ale mimo to wygrał te wybory. Obecnie jest na rencie. W sołtysowaniu pomaga mu żona Bogumiła. Z kolei syn prowadzi gospodarstwo rolne. 

Wieś Piórkowo obejmuje 570 hektarów, zamieszkuje ją 351 osób. Ich głównym zajęciem jest prowadzenie gospodarstw rolnych, z których większość to średnie gospodarstwa do 15 hektarów. 

– Jakim budżetem dysponuje wasze sołectwo? 

– W tym roku wynosi on 23 tys. zł. Nigdy nie można powiedzieć, że budżet jest wystarczający, potrzeby są zawsze duże. 13 tys. zł przeznaczyliśmy na zakup kruszywa i gruzu na nasze drogi. Mamy ich ponad 15 kilometrów. Są to drogi o nawierzchni gruntowej. Ich utrzymanie jest bardzo drogie. Aby ograniczyć koszty, zakupione kruszywo rozwieźliśmy własnym transportem. Na koszenie poboczy przeznaczyliśmy 1,5 tys. zł. Na ewentualne odśnieżanie możemy wydać tyle samo. Na przygotowanie się do dożynek gminnych przeznaczymy około 500 zł. Nasze sołectwo nie posiada własnej świetlicy. Chcemy ja pobudować. Na zakup projektu budowlanego zabezpieczyliśmy w budżecie kwotę 5 tys. zł. Pozostałe środki finansowe na jej wybudowanie pozyskać ma gmina. 

– Co z działalnością kulturalną wśród mieszkańców?

– Właśnie z uwagi na brak świetlicy nie prowadzimy szerokiej działalności w tym zakresie. Chętni korzystają z oferty pobliskiego Radomina. Niektóre z naszych pań są zapisane do Stowarzyszenia Nowoczesnej Gospodyni, działającego właśnie w Radominie, dzięki temu mogą np. brać udział w wycieczkach. Dzieci natomiast, uczęszczając do szkoły w Radominie, korzystają z oferty szkoły i domu kultury. Na terenie sołectwa jest tylko boisko do piłki nożnej. Włączamy się również w imprezy organizowane przez gminę.

– Jak układa się współpraca z gminą?

– Współpraca jest bardzo dobra. Dzięki staraniom gminy pozyskane będą środki finansowe na pobudowanie świetlicy wiejskiej. Jest to poważna inwestycja i wymaga dużych środków pieniężnych, jak i organizacyjnych. Gmina pomaga nam również w utrzymaniu dróg lokalnych.

Tekst i fot. 
(Maw)

Nasze sołectwo, nasze sprawy - sołectwo Piórkowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się