:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?PILNE
Uprawa, Niezbyt słodki buraka - zdjęcie, fotografia
20/09/2018 10:05

Przed nami zbiór buraków cukrowych. Plantatorzy z naszego województwa są zaniepokojeni i nie pałają optymizmem, gdy mowa o plonach

Tegoroczna susza utrudniała uprawę buraków w naszym regionie już od samych zasiewów. Obsada roślin jest niższa niż w ubiegłych latach. Obecnie buraki zakończyły przyrost korzenia na grubość. Niestety, deficyt wody w glebie sprawił, że korzenie nie są imponujące. Spodziewane plony są na bardzo niskim poziomie. Niestety, może się zdarzyć, że plantatorzy nie będą w stanie odstawić do cukrowni zakontraktowanej ilości. To może oznaczać kary umowne. Jeszcze gorsze jest to, że gospodarze uprawiający buraki są pokrzywdzeni w systemie pomocy suszowej. Komisje szacujące straty nie brały pod uwagę ich upraw. Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy już zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o zmianę tej sytuacji. 

Jak co roku, wiele emocji budzi kwestia składowania buraków na pryzmach wzdłuż dróg publicznych oraz ich zbiór i tranzyt. Niektóre samorządy uważają, że przewożenie wiąże się z niszczeniem dróg, które były modernizowane, ale posiadają ograniczenia dotyczące np. maksymalnego obciążenia. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. postanowiła wesprzeć swoich plantatorów. W tym celu występuje do zarządców dróg z wnioskami o wydanie czasowych pozwoleń na transport. Jest to możliwe na podstawie prawa o ruchu drogowym. Mówi ono, że: „Organy sprawujące nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach mogą nakazać zmianę organizacji ruchu ze względu na ważny interes ogólnospołeczny lub konieczność zapewnienia ruchu tranzytowego”. Można uznać, że ważnym interesem społecznym jest zapewnienie cukrowniom odpowiednich ilości buraków. W czasie składowania, przechowywania na pryzmach oraz załadunku, buraki pozostają własnością plantatorów. Własnością producenta cukru stają się z chwilą ich fizycznego zakupu, tj. odebrania transportu na wadze w cukrowni. Uzyskanie pozwolenia na składowanie buraków przy określonych drogach pozostaje więc po stronie plantatorów.

Z obawą rolnicy patrzą na ceny skupu. Każdy, kto kupował ostatnio cukier wie, że ceny spadły dramatycznie. Kontraktując buraki, podmioty działające na naszym rynku oferowały stawki od 19 do 30 euro za tonę. Każdy ma także swoje przepisy dotyczące np. wypłacania zaliczek, kosztów załadunku i transportu. 

Przypomnijmy, że ceny cukru zostały uwolnione w 2017 roku i od tamtego czasu spadają. Stało się tak m.in. dlatego, że nie ma już systemu kwotowania produkcji. Za horyzontem czai się jeszcze jedno zagrożenie dla plantatorów, czyli zniesienie ceny minimalnej na buraki. 

(pw)

Reklama

Niezbyt słodki smak buraka komentarze opinie

Dodajesz jako: |