:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Oddłużanie rolników

Instytucje rolnicze, Oddłużanie rolników - zdjęcie, fotografia

Gospodarstwa rolne to jedne z najbardziej zadłużonych „przedsiębiorstw”. Niestety, w wielu przypadkach skala długów jest tak przytłaczająca, że nie są w stanie wyjść na prostą. Z pomocą mają przyjść nowe rozwiązania prawne

Na razie ustawa jest na etapie konsultacji, ale warto przyjrzeć się jej bliżej. Planowane jest wprowadzenie czterech form pomocy. Pierwsza to dopłaty do oprocentowania kredytów restrukturyzacyjnych na spłatę zadłużenia. To oznacza oczywiście zaciąganie nowych zobowiązań, ale wiele osób i instytucji korzysta z tego typu działań. Jest to tzw. rolowanie kredytu. 

Drugie rozwiązanie to pożyczki udzielane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na spłatę zadłużenia. Ta forma pomocy może także nie satysfakcjonować rolników, bo oznacza kolejne pożyczone pieniądze. Trzecia opcja to gwarancja spłaty kredytów restrukturyzacyjnych, udzielona przez KOWR. Ostatnia forma to przejęcie zadłużenia przez KOWR. 

Pomoc nie będzie jednak udzielana za darmo ani za dobre słowo. Rolnik będzie musiał przedstawić plan restrukturyzacji gospodarstwa. Agencje będą miały zabezpieczenie udzielonych pożyczek. Będzie nim ustanowienie hipoteki na nieruchomości rolnej. To kontrowersyjne rozwiązanie, które punktuje samorząd rolniczy:

– Ustanowienie hipoteki na nieruchomości rolnej rolnika, będącej zabezpieczeniem gwarancji, wydaje się obciążaniem zbyt daleko idącym i niebezpiecznym dla dłużnika, który posiadając niejednokrotnie dużą liczbę zobowiązań może zostać dodatkowo obciążony na hipotece, co w praktyce może przynieść odwrotne skutki od tych, jakie miał w zamyśle ustawodawca – czytamy w stanowisku izb rolniczych.
 

(pw)

Oddłużanie rolników komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się