:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Olimpijczycy zjechali na zamek

Już po raz drugi Zamek Golubski stał się areną zmagań młodzieży, specjalizującej się w wiedzy historycznej. Wśród uczestników był także Jakub Murawski z Golubia-Dobrzynia

II Olimpiada Wiedzy Historycznej to konkurs organizowany od dwóch lat w Golubiu-Dobrzyniu przez Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych prowadzone przez Stowarzyszenie Edukacyjno- Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku. W naszym mieście odbywa się ostatni, centralny etap olimpiady, do którego kwalifikują się najlepsi z 16 wojewódzkich okręgów.

– Termin organizacji finałów nie jest przypadkowy – mówi Marek Beyger, organizator tego wydarzenia i nauczyciel z Zespołu Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu. – Specjalnie wybieramy okres przedświąteczny, ponieważ przyjeżdżają do nas uczestnicy z najdalszych zakątków Polski i chcemy, by ta wyprawa była dla nich jak najmniej uciążliwa. 

Skąd w ogóle pomysł na organizację olimpiad przez COPTIOSH? O to zapytaliśmy koordynatora głównego organizacji Krzysztofa Maleszewskiego:

–  Sześć lat temu zorganizowaliśmy pierwszą olimpiadę wiedzy o III RP. Dała ona początek naszej organizacji. Pięć lat temu doszły dwie kolejne – olimpiada wiedzy o Unii Europejskiej i olimpiada wiedzy o prawach człowieka w świecie współczesnym. A od trzech lat organizujemy dodatkowo olimpiady z wiedzy o społeczeństwie i historyczną

Finalistą olimpiady historycznej był uczeń z Golubia-Dobrzynia, Jakub Murawski, którego przygotowywali: Marek Beyger i Justyna Radzimińska z „Wazówny”.

Do ścisłego finału na Zamku Golubskim zakwalifikowało się 86 osób. Końcowy etap składał się z trzech części. W pierwszej uczestnicy musieli rozwiązać test wiedzy historycznej, który swoim zakresem obejmował czasy od starożytności do XX wieku. Drugi etap polegał na odpowiedziach pisemnych w formie wypracowań na zadane pytania z trzech wybranych wcześniej lektur. Ostatnia część, do której weszło 10 najlepszych uczestników, polegał na quizie wiedzy. Każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na jedno pytanie w każdej z 10 kategorii. Dodatkowym utrudnieniem był niewątpliwie fakt, że ten etap odbywał się przy udziale publiczności, co bez wątpienia stresowało uczestników. O poziomie trudności tego konkursu niech świadczy fakt, że wystarczyło drobne potknięcie czy przekręcenie wyrazu, aby odpowiedź została nieuznana. 

Olimpijczycy walczyli o wiele interesujących nagród, z czego najważniejszymi są indeksy ponad 30 wyższych szkół. Ostatecznie zwycięzcą zmagań w Golubiu-Dobrzyniu został Bartosz Lusiak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

– Ogólnopolska olimpiada wiedzy historycznej zorganizowana w Golubiu-Dobrzyniu pokazuje, że także w naszym mieście mogą odbywać się wydarzenia wielkiej rangi – kończy Marek Beyger. 

Tekst i fot.
(LB)

Olimpijczycy zjechali na zamek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się