:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

One tworzą lokalną kulturę

Ciekawi ludzie, tworzą lokalną kulturę - zdjęcie, fotografia

W dzisiejszym wydaniu naszego tygodnika rozpoczynamy cykl artykułów na temat działalności Kół Gospodyń Wiejskich. Na początek rozmawiamy z Elżbietą Frączek, szefową koła z Podzamku Golubskiego

Podzamek Golubski to sołectwo, które funkcjonuje tuż przy granicy z miastem. Skupia ono mieszkańców Podzamku Golubskiego i Krążna. W obu miejscowościach zamieszkuje około 350 osób. W większości są to rolnicy, ale spora grupa pracuje w okolicznych zakładach pracy. Na terenie sołectwa prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, którym kieruje Elżbieta Frączek. Jej przygoda z KGW rozpoczęła się na dobre około 10 lat temu, gdy przejęła funkcje prezesa koła od swej poprzedniczki Ewy Kiełbowicz. Jak wspomina, losy koła, w wyniku przemian ustrojowych, na początku lat 90. były bardzo trudne.

– Mieliśmy siedzibę w świetlicy sołeckiej, w której brakowało dosłownie wszystkiego – opowiada Elżbieta Frączek. – Tylko dzięki dużej determinacji ówczesnego sołtysa Podzamku Golubskiego Stefana Wodzyńskiego nasze koło się odrodziło. Obecnie świetlica posiada dobrze wyposażoną kuchnię, salę, na której nie brakuje sprzętu świetlicowego. W naszym kole działa prężnie 13 pań, które niestety nie są już pierwszej młodości. Mam jednak nadzieję, że zainteresowanie naszą działalnością wzrośnie, bo frekwencja na naszych warsztatach jest dosyć spora i widać tu młode twarze.

– Jeżeli już mowa o warsztatach, czym zajmuje się koło?

– Przede wszystkim promuje zwyczaje i obrzędy panujące na wsi. Uczestniczymy w szeregu imprez, które odbywają się na terenie gminy i nie tylko. Wystawiamy swoje wyroby garmażeryjne na imprezach np. z okazji Dnia Wsi w Ciechocinie czy też na imprezach typowo rolniczych w Przysieku. Jesteśmy bardzo często zapraszani przez marszałka województwa na jego targi ekonomiczne, gdzie wystawiamy stoły z wyrobami. KGW włącza się aktywnie w prace na rzecz sołectwa. Urządzamy, wspólnie z panią sołtys, grille z pieczeniem kiełbasek. Aktywnie spędzamy czas podczas corocznego rajdu rowerowego nad jezioro w Owieczkowie. W tych imprezach może wziąć udział praktycznie każdy mieszkaniec, nie tylko naszego sołectwa. Organizujemy zabawy sylwestrowe. Robimy również wieńce dożynkowe, które zajmują czołowe miejsca w dożynkach gminnych i powiatowych.

– Co jest wizytówką waszego koła?

– Na pewno „wioska orzechowa”. Orzechy rosną prawie w każdym gospodarstwie. Są to przeważnie orzechy włoskie i leszczynowe. My prowadzimy warsztaty, jak je wykorzystać w życiu codziennym. Z orzecha możemy zrobić praktycznie każda potrawę. Przykładem niech będzie mięso w panierce orzechowej, łazanki z mięsem i kapustą z posypką orzechową. Z orzecha możemy robić biżuterię np. naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy tez pierścionki. Z orzechów włoskich robimy ozdoby świąteczne, figurki zwierząt, które możemy pomalować. Orzechy możemy również wykorzystać do gier zręcznościowych np. bieg z orzechem na łyżce, gra terenowa „śladami wiewiórki”. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się nalewki z orzecha, które leczą dolegliwości żołądkowe. Wykorzystanie orzecha jest naprawdę bardzo duże. Wszystko to pokazujemy i uczymy na naszych warsztatach. Biorą w nich udział zorganizowane grupy, które przyjmujemy w miarę możliwości. Organizujemy również inne warsztaty tematyczne. W okresie wielkanocnym uczymy, jak robić koszyczki do święconek. Pokazujemy malowanie i sporządzanie pisanek wielkanocnych. Na jesieni tematem przewodnim jest budowa wieńców nagrobnych, a w okresie bożonarodzeniowym – strojenie choinki i ozdoby choinkowe. Frekwencja na tego typu warsztatach jest duża i stąd moje nadzieje, że nasze koło w przyszłości się rozwinie.  

– Skąd pozyskują Państwo środki finansowe na tak bogatą działalność?

– Okazuje się, że wcale nie potrzeba dużych środków finansowych. Pieniądze pozyskujemy od organizatorów imprez i są to głównie środki na artykuły spożywczę, a reszta to praca naszych rąk. Jest to nasza satysfakcja i wkład w promowanie naszej społeczności.
 

Tekst i fot. 
(Maw)

One tworzą lokalną kulturę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się