:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C bezchmurnie

Pierwsza pomoc przed wakacjami

O tym, że dzwonienie na 112 dla żartu nie popłaca oraz tym, że tonący nie krzyczy a tonie w ciszy, podczas spotkania z ratownikiem Marcinem Suchoparskim dowiedzieli się uczniowie ze szkoły w Ciechocinie

19 czerwca w szkole podstawowej w Ciechocinie na zaproszenie Urzędu Gminy Ciechocin pojawił się ratownik Marcin Suchoparski. Celem spotkania było przeprowadzenie szkolenia z pierwszej pomocy przedlekarskiej dla dzieci klas IV, V i VI.

– Bardzo ważne jest, by dzieci wiedziały jak się zachować podczas wypadku – mówi Marcin Suchoparski. – Trzeba im przypominać zasady tak, aby potrafiły wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy.

Podczas spotkania ratownik za pomocą filmu nagranego w dyspozytorni pokazał dzieciom jak szkodliwe mogą być żarty lub fałszywe wezwania służb. Wyjaśnił, że oprócz kary finansowej jaką mogą ponieść rodzice, od takiego żartu może zależeć ludzkie życie. Dzieci uczyły się prawidłowego wezwania pomocy i opisywania terenu, bowiem centrum dyspozytora znajduje się w Toruniu i nie zna on terenu gminy Ciechocin. Potem dzieci dowiedziały się jak reagować w określonych sytuacjach  np. złamania, porażenia prądem czy tonięcia w wodzie.

– Jeśli myślicie, że tonący krzyczy i woła to się mylicie – tłumaczył ratownik. – Człowiek tonie w ciszy i tylko nasza reakcja może mu uratować życie.
Dzieci ćwiczyły za pomocą fantoma szkoleniowego resuscytację. Ćwiczenia miały formę warsztatów. Uczniowie bowiem musieli odnaleźć się w różnych sytuacjach np. kiedy zasłabnie osoba na ulicy, kobieta w ciąży, kiedy znajdą nieprzytomnego grzybiarza w lesie a nie będą miały przy sobie telefonu i chyba najważniejsze przed wakacjami, kiedy zobaczą, że ktoś tonie. Dzieci uczyły się też jak pomóc młodszemu rodzeństwu, kiedy się zachłyśnie lub połknie jakiś przedmiot, który spowoduje, że drogi oddechowe zostaną zatkane.

– Bardzo nam się podobało, fajne były filmy, które wyświetlał ratownik. Te złamania były straszne, nie wiedzieliśmy, że to aż tak wygląda. Moment porażenia prądem był jak z filmu, ale faktycznie lepiej nie dotykać żadnych kabli – dyskutowali między sobą chłopcy, opuszczając salę.

W spotkaniu uczestniczyło 70 uczniów. Zostało one zainicjowane przez wydział zdrowia urzędu gminy w Ciechocinie.
 

Tekst i fot. 
(nał)

Pierwsza pomoc przed wakacjami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się