:-(
Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Poezja jest piękna i dobry wiersz potrafi zachwycić każdego. Czy mieszkańcy małych miasteczek potrafią i mogą cieszyć się z tego gatunku literackiego?
Pisanie wierszy nie jest łatwe. Poezja, bo tak się nazywa ten gatunek literacki, nie jest wcale łatwa dla przeciętnego pisarza. Trzeba być naprawdę człowiekiem wrażliwym na otaczający nas świat i mieć jeszcze polot pisarski, aby swoje przemyślenia przekazać w formie wiersza innym miłośnikom literatury pięknej.
Nie każdy pisarz zostaje równocześnie poetą. Nasz kraj ma jednak wielu wspaniałych pisarzy, którzy swoją wrażliwość przelali na papier, a ich wiersze przeszły do kanonu literackiego. Do tych najsłynniejszych trzeba na pewno zaliczyć nasza noblistkę Wisławę Szymborską (Nagroda Nobla w kat. Literatury w 1996 r. – red.).
Biblioteka golubska od dawna już stara się ten gatunek literacki promować wśród młodych ludzi. Właśnie jesień sprzyja poezji. W październiku odbywają się tradycyjnie konkursy poetyckie, w których startuje młodzież z naszego powiatu, chociaż nie tylko. Startująca młodzież przekazuje swoje interpretacje wierszy znanych polskich poetów. Pierwszy konkurs, konkurs poezji religijnej, właśnie się rozstrzygnął (więcej informacji na str. 25 – red.).
Przed nami następny konkurs. Będzie to konkurs typowo jesienny zatytułowany „Idzie jesień przez park”. W listopadzie czeka nas nowa formuła następnego plebiscytu z gatunku poezji.
– „Serce to życia ślad” – tak jest zatytułowany pierwszy regionalny konkurs poezji dla osób niepełnosprawnych – mówi Barbara Wasiluk, dyrektor biblioteki publicznej. – W konkursie mogą brać udział osoby niepełnosprawne w jak najszerszym słowa znaczeniu. Bardzo często osoby niepełnosprawne są zamknięte w swoim małym gronie, a konkurs ma im pozwolić wyjść na zewnątrz. Osoby niepełnosprawne często są bardzo wrażliwe i ich interpretacje poezji będą na pewno bardzo ciekawym wydarzeniem dla wszystkich.
Ostatni konkurs odbędzie się 3 grudnia w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i zostanie on objęty patronatem Starosty Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego.
Tekst. i fot. (Maw)
Barbara Wasiluk – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Poetycka jesień komentarze opinie