:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C lekkie zachmurzenie

Przed pogotowiem

Ciekawostki, Przed pogotowiem - zdjęcie, fotografia

Obecnie w przypadku gwałtownego zachorowania chwytamy za słuchawkę i wzywamy pogotowie ratunkowe. Dawniej mieszkańcy naszych okolic mieli trudniej. Jedynym wyjściem było załadowanie chorego na wóz i szybkie odwiezienie do lekarza.

W latach 30. ochrona zdrowia polepszyła się dzięki zespołom ratowniczym. Golub był pod względem ratownictwa medycznego chlubnym przykładem. W mieście działało koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Oprócz urządzania zbiórek dla potrzebujących, stworzyło także cztery sekcje ratownicze. 
Mieszkańcy miasta, najczęściej młodsi, spotykali się raz w tygodniu, by szkolić się z udzielania pierwszej pomocy. Istniał także zespół ratowniczy, gotowy do stawienia się na pomoc w każdym momencie. Łącznie z pierwszej pomocy przeszkolono wówczas ok. 50 osób. Większość stanowiły dziewczęta. Kursy dla ratowników prowadził dr Kordylewski. Szkolenie przewidywało diagnozowanie najpopularniejszych chorób zakaźnych, udzielanie pomocy rannym oraz stosowanie zasad higieny. 
 

(pw)

Przed pogotowiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl