:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Przygotowują się do jubileuszu

Stowarzyszenia i organizacje, Przygotowują jubileuszu - zdjęcie, fotografia

Harcerze z Hufca Związku Harcerstwa w Golubiu-Dobrzyniu będą w przyszłym roku obchodzić 100-lecie swojego istnienia. Przygotowania do jubileuszu już się rozpoczęły. Skauci apelują o wsparcie ich inicjatyw oraz pomoc w odkrywaniu historii harcerstwa.

– Pierwsza drużyna na naszych terenach powstała już jesienią 1918 roku w Dobrzyniu nad Drwęcą – opowiada harcmistrz Szymon Wiśniewski, komendant Hufca ZHP w Golubiu-Dobrzyniu. – Kolejne drużyny powstały w Kowalewie Pomorskim w 1920 roku i rok później w Golubiu. Dziś nasz hufiec, czyli struktura powiatowa, obejmuje swoim zasięgiem powiat golubsko-dobrzyński oraz gminę Dębowa Łąka z powiatu wąbrzeskiego. Działamy na terenie każdej z gmin. Łącznie w hufcu działa na dzień dzisiejszy ponad 300 harcerzy, zuchów, wędrowników i instruktorów. 

Skauci już zaplanowali obchody 100-lecia w przyszłym roku. Planują zorganizować we wrześniu zlot wszystkich drużyn na golubskim zamku. Będzie to okazja do przekazania nowego sztandaru dla hufca. Stary również został ufundowany na Zamku Golubskim na początku lat 60. XX wieku. W ramach obchodów skauci planują też sadzić drzewa na terenie Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń. W ramach obchodów odbędzie się ponadto koncert w Domu Kultury dla mieszkańców regionu i rodziców harcerzy. 
Rok 2018 to też okrągła, setna rocznica powstania całego Związku Harcerstwa Polskiego. Z tej okazji golubscy skauci planują pojechać na ogólnopolski Zlot Gdańsk 2018, który odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Będzie to impreza, w której weźmie udział ponad 100 tysięcy harcerzy z całej Polski. 

– Chcielibyśmy, aby z okazji rocznicy udało się wyremontować nasz budynek przy ulicy Brodnickiej – dodaje komendant hufca. – Obecne jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej oraz konserwatorskiej, którą wykonuje pani Ewa Bożejewicz. Na te zadanie otrzymaliśmy dofinansowanie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Gdy dokumentacja zostanie przygotowana, planujemy pozyskać środki zewnętrzne na remont budynku. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Wierzymy jednak, że nam się to uda. 

Harcerze chcieliby także wydać książkę opisującą ich historię oraz przedstawiającą, jak dziś wygląda Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń. W związku z tym skauci proszą o pomoc. 

– Poszukujemy informacji o drużynach, osobach, instruktorach, drużynowych, którzy kiedyś zajmowali się harcerstwem – apeluje Szymon Wiśniewski. – Prosimy o fotografie, dokumenty, książki, które moglibyśmy wykorzystać w przygotowywanej publikacji. 
Materiały można przekazywać do komendanta hufca. Kontakt pod numerem: 608 154 720. 
 

(ToB)
fot. archiwum ZHP

Przygotowują się do jubileuszu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl