:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Radomin – wczoraj i dziś

Wydarzenia lokalne, Radomin wczoraj dziś - zdjęcie, fotografia

W czwartek 22 lutego monografia dotycząca gminy Radomin, przygotowana przez prof. Mirosława Krajewskiego, doczekała się oficjalnej premiery. Gospodarzem spotkania był Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Na uroczystości nie zabrakło delegacji z województwa, z wicewojewodą kujawsko-pomorskim Józefem Ramlauem na czele. Gościli również przedstawiciele poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu golubsko-dobrzyńskiego, jak i gmin zaprzyjaźnionych. W Ośrodku Chopinowskim pojawili się m.in. wójtowie: Osieka, Brzuzego, Konecka i Wąpielska. Nie zabrakło mieszkańców gminy Radomin.

– Ta monografia to bardzo ciekawa pozycja – podkreśla główny inicjator wydania publikacji Piotr Wolski, wójt gminy Radomin. – Inna od poprzedniej, wydanej w 2004 roku. Jest bardziej przyjazna dla przeciętnego czytelnika. Zawiera ponad 700 zdjęć, ukazujących zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość. Pokazuje nam zabytki, mieszkańców oraz sprawy bieżące. Zawiera informacje po odrodzeniu się samorządu lokalnego w 1990 roku, jak i po pierwszych bezpośrednich wyborach na wójta gminy w 2002 roku.
Autor, prof. Mirosław Krajewski, nie nazywa swojego dzieła bezpośrednio monografią. 

– Jest to obraz ziemi radomińskiej, czyli okolic Fryderyka Chopina, Marii Dąbrowskiej i rodziny Dziewanowskich – mówi prof. Krajewski.

– Celem tej monografii było przedstawienie i spopularyzowanie wiadomości dotyczących środowiska przyrodniczego, prehistorii, kultury materialnej i duchowej oraz historii poszczególnych miejscowości wchodzących w skład gminy. 

Promocja książki była ważnym wydarzeniem dla mieszkańców gminy Radomin, a sama publikacja, miejmy nadzieję, trafi do wszystkich, którzy pasjonują się historią, ale również z uwaga śledzą rozwój tych przepięknych terenów.
 

Tekst i fot. (Maw)


Radomin – wczoraj i dziś komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się