:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Rozluźnienie przepisów?

Rynek, Rozluźnienie przepisów - zdjęcie, fotografia

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w obrocie ziemią rolną miały chronić ją przed wykupem przez zagraniczne podmioty. W efekcie utrudniły życie rolnikom, których czeka długa biurokratyczna ścieżka nim powiększą gospodarstwo.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już planuje zmiany. Podstawowym udogodnieniem ma być rozszerzenie katalogu osób bliskich w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego o rodzeństwo rodziców, pasierba, zięcia oraz synową. Zapis, w którym nie można było przekazać ziemi np. zięciowi, gdyż nie był on w świetle przepisów rodziną, bulwersował wielu mieszkańców wsi. Do grona podmiotów, które mogą nabyć ziemię rolną za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa mają dołączyć uczelnie, gdy czynią to na cele dydaktyczne (np. założenie poletek doświadczalnych) lub samorządy, które chcą przeznaczyć grunty na cele publiczne. 

Hamulcem dla rolników jest zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przed upływem 10 lat. Czasem życie układa się nie po naszej myśli i zbycie gruntów może podreperować domowy budżet. Po zmianach ma być to możliwe, jeśli nabywcą będzie osoba bliska zbywcy, będąca rolnikiem indywidualnym lub młodym rolnikiem. Decyzję wydawać ma Dyrektor Generalny KOWR, a nie – jak dotąd – sąd. 
 

(pw)

Rozluźnienie przepisów? komentarze opinie

  • gość 2017-11-21 10:46:36

    Gwoli ścisłości - w tej chwili bliskim ziemię rolną można przekazać nawet od razu po zakupie i nawet jeśli nie są rolnikami. W tej kwestii planowana zmiana przepisów wprowadza istotne utrudnienie. Rolnik będzie mógł przekazać ziemię bliskim przed upływem 10 lat od zakupu tylko jeśli będą spełniać definicję rolnika. A nie jest łatwo tą definicję spełnić - trzeba przez pięć lat mieć własne gospodarstwo i samodzielnie je prowadzić, mieszkając w gminie gdzie jest położone, mając przy tym rolnicze wykształcenie.

Dodajesz jako: Zaloguj się