:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C bezchmurnie

Senior na zagrodzie

Ciekawostki, Senior zagrodzie - zdjęcie, fotografia

Nowym kierunkiem w dziedzinie usług na wsi są gospodarstwa opiekuńcze. W Tleniu w naszym województwie w dniach 12-14 czerwca odbył się kongres ogólnopolski dla właścicieli obiektów tego typu.

Idea gospodarstw opiekuńczych jest prosta – seniorzy mają w nich spędzać czas. W Polsce brakuje ośrodków dla osób starszych. Jeśli nawet są, to albo bardzo drogie, albo nie ma w nich miejsc. Tymczasem liczba osób w wieku podeszłym będzie rosła. 

Najwięcej gospodarstw opiekuńczych znajduje się w Holandii. Zazwyczaj to tylko dodatek do codziennej pracy rolnika. W większości tych obiektów pracują osoby mające wykształcenie uprawniające do opieki nad starszymi. Państwo uruchamia dodatkowe środki na ten cel, by opłacić część ich wynagrodzenia. To pomysłowe, ponieważ dla rządu jest to tańsze niż budowa nowych domów opieki. Zazwyczaj w gospodarstwie pojawia się także pielęgniarka, by aplikować zastrzyki, wymieniać opatrunki itp. Gospodarze oferują seniorom całą gamę zajęć. Starają się, by była to rekreacja na świeżym powietrzu. Zwyczajem jest, że spożywają posiłek przy wspólnym stole z podopiecznymi. 

W Polsce problemem jest prawo, które utrudnia działanie tego typu gospodarstw. Należy się zdecydować – albo uprawa i hodowla, albo prowadzenie opieki nad starszymi. Jeśli wybierze się to drugie, wówczas konieczne jest zarejestrowanie działalności. Innym wyjściem jest założenie fundacji albo spółdzielni socjalnej. Prowadząc gospodarstwo tego typu, należy liczyć się z koniecznością spełnienia norm dotyczących liczby pokoi, łazienek i innych pomieszczeń. Jeśli prowadzimy kuchnię, wówczas dochodzą kolejne wymogi. Mimo wszystko, coraz więcej osób w Polsce decyduje się na taką działalność. W Tleniu pojawiło się ich 140. Gospodarstwa opiekuńcze istnieją również w naszym województwie. 
 

(pw)

Senior na zagrodzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się