:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?



  20°C słabe opady deszczu

Sery golubskie

Ciekawostki, golubskie - zdjęcie, fotografia

Obecnie o istnieniu mleczarni w Golubiu-Dobrzyniu można już tylko posłuchać od nieco starszych mieszkańców, bądź poczytać w książkach. W 1937 roku mleczarnia była tak sławna, że miała stoisko na targach poznańskich.

Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza ROTR w Golubiu, na targach w Poznaniu, gdzie pojawiali się przedstawiciele świata handlu z całego świata zaprezentowała się w 1937 roku nadzwyczaj nowocześnie. Golubskie stoisko uznawano za bardzo postępowe i estetyczne. Gości raczono serami węgierskimi w okrągłym pudełku, serkami do smarowania „Szwajcarskim, „Tylżyckim”, „Limburskim”, „Literskim”, „Kminkowym” i „Sardelowym”.

Firma na stoisku miała nawet własne logo oraz napis „Sery golubskie”. Niestety obecnie możemy tylko pomarzyć o takich produktach. W 1937 roku mleczarnia w Golubiu należała do jednych najnowocześniejszych w Polsce. Szczególnie ceniono pochodzące z niej sery pasteryzowane. Do pewnego momentu uważano je za produkt luksusowy, ponieważ ich produkcja była droga. Sery pasteryzowane miały tę przewagę nad surowymi, że nie śmierdziały. To właśnie mleczarnia w Golubiu sprawiła, że pasteryzowane sery stały się bardziej dostępne dla zwykłego Kowalskiego.
 

(pw)

Sery golubskie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się