:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -8°C pochmurno z przejaśnieniami

Solo i w duecie, czyli konkurs w Szafarni

Muzyka, duecie czyli konkurs Szafarni - zdjęcie, fotografia

Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Golubiu-Dobrzyniu zorganizowała II edycję konkursu pianistycznego. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Młodzi uzdolnieni rywalizowali ze sobą 28 kwietnia w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni

Do rywalizacji przystąpiło 35 uczniów szkół muzycznych z różnych zakątków kraju. Zostali podzieleni na trzy grupy według klasy i cyklu nauczania. Dyrektorem konkursu był Michał Czaposki, który jednocześnie prowadził wydarzenie.  
Prezentacje uczestników zostały podzielone na dwie kategorie: soliści oraz duety. Grupa I solistów miała za zadanie wykonać dwa różne, dowolne utwory. Grupy II oraz III solistów oprócz tego miały zaprezentować po jednym barokowym utworze. Duety zagrały po minimum 2 kontrastujące utwory. 

- To jest już drugi konkurs, ale ja prowadzę go po raz pierwszy. Rzeczą, która była po raz pierwszy w konkursie, było jury złożone z nauczycieli prowadzących poszczególnych zawodników. Okazało się, że to rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza. Tak jak na sejmikach szlacheckich, każdy mógł postawić komuś „kreskę”. Nauczyciele mieli pewną ilość „kresek” do dyspozycji. Co drugiego uczestnika można było wytypować. Ten, który dostaje najwięcej, przechodzi dalej bądź zajmuje któreś miejsce. Jeśli jest ex aequo, następuje dogrywka w głosowaniu – opowiada Michał Czaposki. – Myślę, że nagrody sprawią radość uczestnikom. W pierwszej nagrodzie są na przykład metronomy elektroniczne, co, broń Boże, nie jest aluzją, że uczestnicy grają nierówno. Nowością w konkursie, która jest moim pomysłem, jest nagroda specjalna. Jest ona związana z tym, że niektórzy pokonują wiele kilometrów, aby do nas dotrzeć. Dla tych z najdalszych zakątków, aby pokazać, że doceniamy ich poświęcenie, mamy poduszki podróżne. Poziom jest bardzo wysoki, co przyznają sami uczestnicy i ich nauczyciele – dodaje. 

Z każdej grupy byli wytypowani laureaci, wśród których wybrano trzy miejsca oraz nadano wyróżnienia. Najwięcej zwycięzców wyszło z Torunia. Wśród dużej ilości nagród były akcesoria muzyczne oraz dodatkowe upominki i gadżety od współorganizatorów. Po ogłoszeniu wyników zwycięzcy dali krótki koncert.

Zwycięzcy grupy I:

I miejsce – Nell Obrębska z Państwowej Szkoły Muzycznej w Iławie

II miejsce – Iga Sadowska z Sopockiej Szkoły Muzycznej I Stopnia

III miejsce – Zofia Zagórska z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu

Zwycięzcy grupy II:

I miejsce – Julia Tucholska z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu

II miejsce – Jan von Styp Rekowski z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu

III miejsce – Marta Kubiak ze Szkoły Muzycznej w Solcu Kujawskim

Zwycięzcy grupy III:

I miejsce – Zofia Michałowicz z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu

II miejsce – Jan Janiszewski z Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

III miejsce – Natalia Masłowska z Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim

Zwycięzcy w kategorii duety:

I miejsce – Duet nr 2 – Amelia Marcinek i Julian Horyd z Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku

II miejsce – duet nr 6 – Alicja Furmańczyk i Barbara Olech  z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Poznaniu

III miejsce – duet nr 1 – Nell Obrębska i Agata Biernaciak z Państwowej Szkoły Muzycznej w Iławie
Konkurs został przeprowadzony pod patronatem honorowym Starostwa Powiatowego Golub-Dobrzyń. Współorganizatorami konkursu byli: Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Stowarzyszenie Miłośników Kultury, a także Maria Przeczewska i przedsiębiorstwa: Agrolok, Salon Meblowy „Kaprys” i Europejski Skład Kupiecki i InterStal z Torunia. 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Zapraszamy również do odwiedzenia Szafarni w przyszłości. 

Tekst i fot. 
Daria Szpejenkowska

 

Solo i w duecie, czyli konkurs w Szafarni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się