:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  27°C bezchmurnie

Sposób na zarobek

Ciekawostki, Sposób zarobek - zdjęcie, fotografia

W czasach świetności golubskiego dworca kolejowego zatrudnienie tam znajdowali nie tylko pracownicy kolei, ale i golubscy wyrostkowie służący za tragarzy. Czasami była to bardzo nachalna usługa, o czym świadczy wizyta redaktora Łaszyskiego z Poznania w Golubiu w 1927 roku.

Łaszyński przybył do Golubia, by odwiedzić zamek i tutejsze muzeum. Przez poprzednie dwa lata trwała tu renowacja kilku komnat. Gdy tylko redaktor wystawił nogę z pociągu, spotkała go grupa chłopaków:

– Chmara wyrostków rzuca się na przechodniów. Ten chce nieść moją teczkę, tamten chce co innego, inny znów ofiaruje usługi, że gotów za kilka groszy wziąść mię na barana do miasta. Wysiada z pociągu rabin. Jeden z wyrostków podskoczył i już trzyma walizkę na plecach. Rabin protestuje. Chłopak jest elegancko usłużny i ani myśli oddać walizki. Energiczne protesty ze strony właściciela walizy skutkują tym, że wyrostek kładzie ją na wóz i niemniej energicznie upomina się o zapłatę. Po wielkich targach, nie chcąc robić awantury rabin daje 10 groszy.

Zgraja tragarzy podbiegła także do samego redaktora. 

– Panie! Ja zaniosę torbę!

– Nie panie! Ja starszy!

– Panie, panie, to łobuz. On ucieknie jeszcze. 

Ze wspomnień redaktora dowiadujemy się, że najstarsi „tragarze” mieli po 16 lat i nie chodzili już do szkoły. Policja, która dysponowała niewieloma etatami, nie była w stanie poradzić sobie z tą „plagą”.

(pw)

fot:  Ablakok (praca własna) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Sposób na zarobek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na Golub-cgd.pl