:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Sprzątaczki na bruk

Interwencje, Sprzątaczki - zdjęcie, fotografia

Trzy panie od lat zajmujące się sprzątaniem w Zespole Szkół nr 3 straciły pracę, a w ich miejsce pojawiła się profesjonalna firma. Starostwo i dyrekcja szkoły uzasadniają decyzję względami ekonomicznymi

Zespół Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu jest placówką specyficzną, bo kształci i przygotowuje do życia uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnościami. W budynku przy ul. Konopnickiej 15 działają: szkoła podstawowa specjalna, gimnazjum specjalne, zasadnicza szkoła zawodowa specjalna, szkoła przysposabiająca do pracy oraz zespoły edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów głębiej upośledzonych.

Jak tłumaczą nam pracownicy, w szkole panuje rodzinna atmosfera, o co dba cały personel. Do niedawna członkiniami tej rodziny były panie: Lidia Arciszewska, Anna Krajczyńska i Ewa Rutkowska, które pracowały w placówce kolejno: 12, 8 i 6 lat. 27 maja tego roku otrzymały nawet nagrody „Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności”. Teraz okazuje się, że kobiety zostaną zwolnione.

– Zawsze skupiałyśmy się na rzetelnej pracy, robiłyśmy swoje, nawet jeśli czasami trzeba było pracować w sobotę czy pomagać przy ważnych imprezach szkolnych – mówi Anna Krajczyńska. –  Nie było do nas żadnych zastrzeżeń, nigdy nie otrzymałyśmy upomnienia czy nagany od dyrekcji. 
Jak relacjonuje Krajczyńska, pod koniec sierpnia kobiety zostały wezwane do dyrektor szkoły Kingi Olejnik, która zakomunikowała, że ich obowiązki przejmie firma sprzątająca.  

– Zorientowałyśmy się, że coś jest nie tak już w lipcu – dodaje Krajczyńska. – Wówczas dwie z nas udawały się na urlop i zabrano nam klucze, a wcześniej tak nie było. Na spotkaniu pani dyrektor powiedziała, że dostajemy wypowiedzenia, a w nasze miejsce pojawi się firma sprzątająca. 
Kobiety otrzymały trzymiesięczne wypowiedzenia, których termin upływa 30 listopada. Dyrekcja szkoły zmiany uzasadnia aspektami ekonomicznymi. 

– Stanowiska obsługi – sprzątaczki zostały zlikwidowane z przyczyn ekonomiczno-organizacyjnych z zachowaniem okresu wypowiedzenia i prawa do odpraw – tłumaczy dyrektor szkoły Kinga Olejnik. – W to miejsce została podpisana umowa z profesjonalną firmą sprzątającą.
Na przyczyny ekonomiczne zwraca także uwagę starosta Andrzej Okruciński.

– Była to decyzja zarządu powiatu, na wniosek pani dyrektor – wyjaśnia starosta. – Jest ona podyktowana względami finansowymi,  oszczędności będą naprawdę znaczne. Inaczej nie podjęlibyśmy takiej decyzji. 

 Panie zwróciły się o pomoc do NSZZ Solidarność w Golubiu-Dobrzyniu. W poniedziałek związkowcy spotkali się w tej sprawie ze starostą. 

– Otrzymaliśmy od tych pań pismo, w którym proszą o pomoc – mówi Jerzy Nadolski, członek zarządu komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Golubiu-Dobrzyniu. – W rozmowie ze starostą podkreślaliśmy czynnik ludzki, który nie powinien być na końcu. Panie pracowały w tej szkole od wielu lat. Nie można powiedzieć im: „Sorry, nie pracujecie, bo my bierzemy teraz w wasze miejsce firmę”. Tak się nie robi. My jako związek z takim stylem się nie zgadzamy. Uważam, że jeśli nawet jakaś firma ma wejść do szkoły, powinno się znaleźć taką, która zgodziłaby się, żeby te panie w niej pracowały. To byłoby najlepsze rozwiązanie i wyjście z tej sytuacji. 

Do tematu wrócimy. 
 

Tomasz Błaszkiewicz
fot.  internet

Sprzątaczki na bruk komentarze opinie

 • gość 2017-09-19 18:19:48

  Zwolniono sprzątaczki i utworzono zbędne stanowisko wicedyrektora. Takie to oszczędności Starosty. Kiedy wybory????

 • gość 2017-09-19 19:26:47

  Jestem ciekaw, jakie mają oszczędności...zwalniając sprzątaczki w zamian zatrudniają firmę sprzątającą??? Takie firma na pewno mało nie bierze i w dodatku tworzą dodatkowe stanowisko pracy w postaci wicedyrektora ??. To mają być oszczędności ?? Jestem ciekaw, jak ta sprawa dalej się potoczy... Jak inne szkoły które podlegają pod Starostwo walczą z oszczędnościami ?? Czy tam też zostanie zlikwidowane stanowisko sprzątaczki, a w ich miejsce zatrudnią jak mówi Pani Dyrektor Kinga Olejnik profesjonalną firmę sprzątającą ?

 • Natalia - niezalogowany 2017-09-19 19:31:43

  Skandal!Ludzie pracuja rzetelnie i tak sa traktowani Mam nadzieje,ze te Pani zostana wysluchane i potraktowane sprawiedliwie!

 • Gość - niezalogowany 2017-09-19 20:07:51

  Bez przesady! Zwalniają ludzi po 30 latach pracy i o nich się nie pisze w gazecie a tu wojna o trzy sprzątaczki! Wystarczy sprawdzić ogłoszenia , praca jest tylko trzeba chcieć, no ale w szkole było wygodnie bo się nie napracowały. Niepotrzebny szum...

 • gość 2017-09-19 21:57:16

  Firma sprzątająca to by się przydała ale dodatkowo w remontowanej wazównie bo tam brud, smród itp. itd. I w takich warunkach trzeba się uczyć

 • gość 2017-09-20 14:34:03

  Niepotrzebny szum? Widać, że Pan/Pani nie pracował/pracowała fizycznie skoro uważa Pan/Pani, że panie sprzątaczki się "nie napracowały". W tym wieku raczej ciężko znaleźć nową pracę zwłaszcza w tak małym mieście, niech Pan/Pani zastanowi się co wypisuje w internecie, jakie głupoty!

Dodajesz jako: Zaloguj się