:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?PILNE
Ciekawi ludzie, Węgiersku odnaleźli patrona wujka - zdjęcie, fotografia
28/08/2018 09:17

Józef Sołtykiewicz, przedwojenny nauczyciel i kierownik, patronuje Szkole Podstawowej w Węgiersku. 19 sierpnia placówkę odwiedziła Marry Ann z Północnej Karoliny, członkini rodziny patrona.

Zacznijmy od historii. Rodzina Sołtykiewiczów pochodziła z Czernikowa. Jej głowa – Zygmunt Sołtykiewicz był nauczycielem. Podobną ścieżkę kariery wybrał jego syn Józef. Trafił do Węgierska, gdzie został kierownikiem miejscowej szkoły powszechnej, a od 2006 roku jest jej patronem. Józef został zabity przez Niemców w czasie II wojny światowej. Miał troje rodzeństwa, w tym siostrę Marię. Była ona aktywną działaczką patriotyczną i jeszcze przed I wojną światową musiała opuścić ówczesne tereny polskie pod zaborem rosyjskim. Wsiadła na statek i wyemigrowała do USA. Los tej części rodziny był nieznany aż do 2016 roku, gdy odbywały się uroczystości 100-lecia szkoły w Węgiersku i przeprowadzono badania historyczne nad rodziną patrona placówki. To skłoniło do napisania listów do USA. Korespondencja dotarła do Marry Ann, która była zafascynowana historią swojej rodziny w Polsce, ale nie miała z nią kontaktu:

– Byłam nawet z mężem w Polsce w 2013 roku. Byliśmy w Warszawie, ponieważ przypuszczaliśmy, że tam właśnie urodziła się moja mama, która w wieku 5 lat wraz ze swoją matką wyemigrowała do USA. – Dziś jestem w miejscach, z których wywodzi się moja rodzina. 

Byłam bardzo zaskoczona i wzruszona, gdy dowiedziałam się, że brat mojej babci jest patronem szkoły