:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -8°C pochmurno z przejaśnieniami

Zadbaj o swojego pupila

Porady, Zadbaj swojego pupila - zdjęcie, fotografia

Weterynarze zachęcają do szczepień swoich pupilów przeciwko wściekliźnie. Brak szczepienia u psa może skutkować otrzymaniem mandatu. O akcji szczepienia psów opowiada nam lekarz weterynarii Anna Sarek-Kaczorowska.

Nastał czas wiosny, a tym samym czas szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Choroba jest bardzo groźna dla naszych zwierzaków. Jest to choroba wirusowa przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia i zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia. Jest również groźna dla człowieka. Można się zarazić nią poprzez ślinę zarażonego czworonoga. Szczepieniu obowiązkowemu podlegają psy od trzeciego miesiąca życia. Szczepić należy przynajmniej raz na rok. Brak szczepienia grozi karą grzywny, nawet w wysokości do 5 tysięcy złotych. 

– Akcję szczepienia psów rozpoczęłam na początku kwietnia – mówi Anna Sarek-Kaczorowska, lekarz weterynarii. – Staram się dojechać do każdego gospodarstwa na terenie powiatu. Do tej pory zaszczepiłam psy w miejscowościach Podzamek Golubski, Ostrowite, Białkowo a w dalszej kolejności będę w Mokrym Lesie. Szczepić można nie tylko psy, ale również nasze koty zawłaszcza te, które zamieszkują w pobliżu kompleksów leśnych. Każdorazowo fakt szczepienia jest udokumentowany wpisem do książeczki zdrowia psa lub też wydaniem stosownego zaświadczenia. Koszt szczepienia wynosi 15 złotych. W przypadku pogryzienia człowieka przez zwierzę należy się zgłosić do lekarza i uruchamiana jest cała procedura. Pies podlega piętnastodniowej obserwacji i w przypadku potwierdzenia choroby, człowieka czeka odpowiednia kuracja.
Nasze pupile są również zagrożone innymi groźnymi chorobami i pasożytami. 

– Wraz z wiosną pojawiają się na naszych terenach również kleszcze – dodaje weterynarz. – Oprócz tego, że są groźne dla człowieka są również niebezpieczne dla naszych czworonogów. Tu również można zastosować odpowiednie środki, aby ustrzec psa przed tą groźną chorobą. 
Są trzy formy ochrony przed kleszczami. Pierwsze są to preparaty w kroplach. Ich cena wacha się od 10 do 25 złotych. Są one aktywne przez okres czterech tygodni i następnie trzeba je powtórzyć. Inną forma są tabletki, które są skuteczne w okresie trzech miesięcy. Cena tabletek to około 100 złotych. 

– Najbardziej popularną formą są obroże – podkreśla Anna Sarek-Kaczorowska. – Mimo, że ich cena jest dosyć duża, wacha się od 60 do 120 złotych, to okres jej działania jest najdłuższy i może trwać do roku. O dobór odpowiednich środków należy się zwrócić do lekarz weterynarii, który dobierze odpowiednią formę ochrony naszego pupila. Niepolecane są tanie środki gdyż są oparte na bazie ziół i są bardzo krótkotrwałe.
 

Tekst i fot. (maw)

Zadbaj o swojego pupila komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się