:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Ze Lwowa do gminy

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Lwowa gminy - zdjęcie, fotografia

Na golubskim zamku 18 maja odbyło się otwarcie wystawy malarstwa lwowskich artystów pod nazwą „Z zaufaniem do Polski”

Gwiazdą spotkania był Igor Wyszyński, malarz ze Lwowa. Wraz z innymi artystami skorzystał z zaproszenia gminy Golub-Dobrzyń. Artysta otworzył wystawę w nietypowy sposób, bo od modlitwy. Podziękował za to, że spotkał na naszym terenie otwarte serca. Dziękował także władzom gminy Golub-Dobrzyń za wsparcie udzielone szpitalowi w ukraińskiej gminie Trościaniec. To właśnie współpraca gminy Golub-Dobrzyń z gminą Trościaniec na Ukrainie doprowadziła do zapoznania z Wyszyńskim.

– Myślę, że nie ma lepszego sposobu do komunikacji między narodami jak sztuka. Ta wystawa jest jeszcze jednym mostem, dzięki któremu nawiązuje się przyjazny dialog między społecznością dwóch krajów: Polski oraz Ukrainy – powiedział wójt Marek Ryłowicz. 
Oprócz prac Igora Wyszyńskiego na zamku swoje obrazy wystawili także: Oksana Luta, Dmytro Wol, Halina Kowal, Andrij Niedwied, Natalia Karaszczuk, Halyna Sadoma. Jeszcze przed przybyciem na zamek malarz spotkał się z uczniami Szkoły Sztuk Pięknych z Golubia-Dobrzynia, którym przekazywał praktyczne wskazówki dotyczące malarstwa.

Łącznie w zamkowych murach zaprezentowano 32 obrazy, z których wiele znalazło nowych właścicieli. Było to drugie przedsięwzięcie związane z kulturą wysoką organizowane przez gminę Golub-Dobrzyń. Jesienią ubiegłego roku otwarto wystawę rzeźby artysty związanego z gminą.
 

Tekst i fot. (pw)

Ze Lwowa do gminy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się