:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C słabe opady deszczu

Człowiek z pasją do kół ze szprychami

Paweł Słomski z Golubia-Dobrzynia to kolejny człowiek z pasją. Rowerem interesuje się od dziecka, zawsze bardzo lubił jeździć na przejażdżki z rodziną i przyjaciółmi. Zawodowo zaczął trenować w liceum, teraz jest to jego pasja i sposób na aktywne życie

Paweł nie do razu wybrał kolarstwo. Z początku próbował różnych dziedzin sportu począwszy od piłki nożnej, pływania, koszykówki, aż do siatkówki czy biegania. Z tych wszystkich dyscyplin najbardziej pokochał rower.
– Jeżdżąc na moim rowerze czuję się wolny i pełen energii. Miłość do kolarstwa zaszczepili we mnie rodzice, za co chciałbym im podziękować z całego serca – mówi Paweł Słomski. – Pamiętam jak dopiero co uczyłem się jeździć bez bocznych kółek i nie było to proste zadanie. Wiele razy się przewracałem, jak większość uczących się dzieci. Ale najważniejsze było to, żeby się nie poddawać. O dziwo po krótkiej chwili jeździłem perfekcyjnie i ścigałem się z kolegami dookoła domu. Myślę, że to był znak, który świadczy o tym, że ten sport jest dla mnie wręcz stworzony. Sam zdecydowałem się pójść w stronę tak ciężkiej dyscypliny, jaką jest kolarstwo.
Pierwsze zawody Pawła odbyły się na wiosnę 2014 roku w Jabłonowie Pomorskim. Ten wyścig nie należał do najbardziej udanych, ponieważ podczas wyścigu wylądował na ziemi.
– Pierwsze, o czym pomyślałem po upadku, była myśl czy rower jest cały? Na moje szczęście nic się z nim nie stało – relacjonuje sportowiec. – Po wyścigu, gdy emocje opadły, wyciągnąłem wnioski. Myślałem już o następnych zawodach i co zrobić żeby wypaść lepiej? 
Obecnie Paweł trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Toruniu sześć dni w tygodniu. Jeździ również w Akademii Michała Kwiatkowskiego Copernicus. Ponadto trzy razy w tygodniu ma dwa treningi dziennie. 
– Jest to naprawdę wykańczające – podkreśla kolarz. – Jednak ciężka praca przez okres zimowy zaowocuje w sezonie, który zacznie się od marca i potrwa aż do września. Wyścigi do łatwych nie należą, daję na nich 100 procent moich możliwości. Często są to etapowe lub jednodniowe, a dystans wacha się na nich od 100 do 140 km. Jeżeli chodzi o plan pracy w tygodniu, muszę przyznać, że bardzo mi się podoba, ponieważ treningi są różnorodne. 
Poniedziałek, jest dniem przeznaczonym na regenerację. We wtorek rano ma marszobieg na dystansie 15 km i po południu rower stacjonarny, na którym robi ćwiczenia z odpowiednim doborem mocy. W środę spędza 2 godziny na siłowni i na specjalistycznych zajęciach na TRX’ach (tzn. paskach do ćwiczeń wykorzystujących masę naszego ciała). Czwartek to około trzy godziny jazdy na rowerze. Piątek jest również dniem dwóch treningów, więc godzina siłowni rano i rower stacjonarny po południu. Sobota i niedziela to dni, kiedy może pojeździć o wiele dłużej na rowerze i wtedy jest to około cztery godziny dziennie. 
– Oczywiście regeneracja, suplementacja i dieta pełnią bardzo ważną rolę – dodaje człowiek z pasją. – Zapasów energetycznych nie uzupełnię zwykłą dietą. Podczas intensywnych ćwiczeń ubywają one w bardzo szybkim tempie z naszego organizmu, dlatego suplementuję się białkiem, węglowodanami i witaminami, aby organizm pozostał w homeostazie. 
Pomimo tak wielu treningów, w których Paweł uczęszcza, na szczęście miał tylko jedną kontuzję. W zeszłym roku w okresie zimowym przesadził z obciążeniem nogi przez co ucierpiało kolano. Zdarzenie to było bardzo negatywne w skutkach. Nie tylko ze względu zbytniego obciążenia kolana, ale również dlatego, że opuścił wtedy dwa tygodnie treningów. Powoli wracał po kontuzji do wcześniejszego poziomu. 
– Najważniejsza jest regularność i wytrwałość w dążeniu do celu – mówi Paweł. – Wyścigów w trakcie sezonu mam bardzo dużo. Są one ulokowane na terenie całej Polski. Jedną z najfajniejszych imprez sportowych, w jakich miałem przyjemność brać udział, był wyścig MTB w Golubiu-Dobrzyniu. Nie zapomnę tego do końca życia! Oprócz MTB jednymi z lepszych były Mistrzostwa Polski w Świdnicy na dystansie 140 km. Było bardzo upalnie, pamiętam jak z kolegami staliśmy na starcie, a na licznikach widniała temperatura 43`C. Drugim wyścigiem był „Międzynarodowy Wyścig Etapowy po Ziemi Łódzkiej”, liczył 5 etapów, a średnie prędkości oscylowały w granicach 44km/h. W trakcie sezonu mam niemalże 25 wyścigów. Jak się za coś zabieram, robię to na 100 procent. Mam zamiar ścigać się zawodowo, ponieważ byłoby to dla mnie wymarzoną pracą, a zarówno pasją – podkreśla sportowiec. 
Rower kolarski różni się od zwykłego (tzw. miejskiego). Głównie wyróżnia się poprzez swoją zakrzywioną kierownicę tzw. baranka, aby pozycja była jak najbardziej wygodna dla kolarza, i aerodynamiczna. Bardzo wąskie opony umożliwiają o wiele szybszą jazdę po drodze asfaltowej. Dzieje się tak, dlatego że zmniejszone są opory toczenia i styku z podłożem, a do tak wąskiej opony możemy wpompować nawet 10 BAR (atmosfer). Rama większości „szosówek” w dzisiejszych czasach wykonana jest z włókna węglowego, które cechuje się bardzo małą wagą i jest o wiele sztywniejsze od tworzyw takich jak aluminium czy stal.
– Zachęcam z całego serca do spróbowania kolarstwa. Po pierwsze można na własnej skórze sprawdzić czy jest to sport dla nas. Po drugie na pewno przekonacie się jak ciężka jest to dyscyplina sportowa. Myślę, że kolarstwo jest najlepsze, jeżeli chodzi o względy prozdrowotne i aktywne spędzanie czasu – zachęca kolarz.
Paweł Słomski to kolejny uczestnik naszego plebiscytu, za tydzień poznamy również sportowca, ale w innej dziedzinie – Mateusza Wrzesińskiego. Nasz plebiscyt zakończymy przypomnieniem pasji wszystkich uczestników i głosowaniem za pomocą kuponów na „Człowieka z pasją tygodnika CGD”.


tekst. Weronika Kucińska 
fot. nadesłane

człowiek z pasją - komentarze opinie

  • Ania - niezalogowany 2017-10-14 14:14:13

    Super. Bardzo fajnie się czyta. Szanuję ludzi z wielką pasją, którzy dążą do wielkich celów i nie nudzą się w domu przed komputerem. Podziwiam i życzę samych sukcesów :))

Dodajesz jako: Zaloguj się