:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Dworzec obok cukrowni

Ciekawostki, Dworzec cukrowni - zdjęcie, fotografia

Tym razem w ramach cyklu „Było i jest” prezentujemy niemiecką pocztówkę z Kowalewa Pomorskiego. Zdjęcie przedstawia budynek dworca kolejowego oraz nieistniejącą już cukrownię, która znajdowała się przy obecnie ulicy Dworzec Główny. Pocztówką pochodzi z 1900 roku.

Pierwsza linia kolejowa biegnąca przez obecny powiat golubsko-dobrzyńsko powstała w 1873 roku. Łączyła ona Toruń z Olsztynem i tym samym przechodziła przez Kowalewo Pomorskie. Prace były prowadzone z dwóch stron: od Olsztyna i Torunia. Pierwsze odcinki oddano już do użytku w 1871 roku. Wówczas można było podróżować m.in. z Torunia przez Kowalewo Pomorskie do Jabłonowo. Otwarcie ruchu na całej linii nastąpiło dwa lata później.

Władze niemieckie, w kolejnych latach zdecydowały się na rozbudowę linii drugorzędnych i tym samym Golub i Brodnica zyskały swoje własne dworce kolejowe. Dopiero w 1900 roku wybudowano linię łączącą Kowalewo Pomorskie z Brodnicą, która przechodziła przez Golub. 

Pierwsze prace rozpoczęto już w 1885 roku, kiedy uruchomiono odcinek z Bydgoszczy do Fordonu. Dalej linia biegła do Chełmży. Brakowało niestety dwóch odcinków, które zostały oddane do eksploatacji dopiero: 1 lipca 1894 roku (Chełmża – Kowalewo Pomorskie) oraz 1 listopada 1900 roku (Kowalewo – Golub – Brodnica).

Cukrownia w Kowalewie Pomorskim powstała w 1882 roku. Niestety została zlikwidowana w 1925 roku. 

Zachęcamy czytelników naszego tygodnika do prezentacji na łamach CGD dawnych zdjęć lub pocztówek przedstawiających Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie oraz okoliczne miejscowości. Prosimy o kontakt w siedzibie redakcji przy ulicy Dworcowej 4 lub drogą telefoniczną 608154720 lub przez e-mail s.wisniewski@wpr.info.pl

Szyw
Fot. zbiory prywatne

Dworzec obok cukrowni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się