:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Rzepak rośnie w siłę

Uprawa, Rzepak rośnie siłę - zdjęcie, fotografia

Śruta rzepakowa jest promowana w kraju jako przeciwwaga dla śruty sojowej. Na korzyść tej pierwszej przemawia przede wszystkim cena. W ubiegłym roku wyprodukowano rekordową ilość pasz rzepakowych

O 60 tys. ton w stosunku do 2016 roku wzrosła produkcja pasz rzepakowych w firmach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju. W 2017 roku na rynek trafiło 1,5 mln ton tego typu pasz. Prawie 600 tys. ton powędrowało na eksport. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem kampanii edukacyjno-informacyjnej pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma ona zachęcać rolników do stosowania pasz białkowych z rzepaku. 

Polska ma ogromny potencjał produkcji pasz rzepakowych. Co roku uprawia się niemal 900 tys. hektarów rzepaku. Jednocześnie zapotrzebowanie na pasze jest tak duże, że gdyby wszyscy hodowcy przerzucili się na śrutę rzepakową, to cała polska produkcja mogłaby nie wystarczyć.

Obecnie rolnicy mają większe zaufanie do śruty sojowej. Stanowi ona połowę wszystkich pasz wysokobiałkowych w Polsce. Prawdopodobnie pozostanie głównym komponentem żywienia do 1 stycznia 2024 roku. To wtedy planowane jest wejście w życie projektu zakazującego stosowania w żywieniu zwierząt pasz z udziałem GMO.  
 

(pw)

Rzepak rośnie w siłę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się